Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners

Potrat

Potrat  

Asi 20 % těhotenství končí spontánním (samovolným) potratem. Je možné, že je to více, ale někdy je potrat tak časný, že žena ani neví, že byla těhotná. Je pak vnímán jako silnější a bolestivější menstruace. Zákonem je určeno, že za potrat se považuje (z těla matky vypuzený nebo vyňatý) plod bez známek života do hmotnosti 500 g, nebo je stáří těhotenství do 22. týdne.

Největší riziko spontánního potratu je v prvním trimestru a příčinou je většinou to, že plod má nějakou vývojovou vadu, není životaschopný. Pokud plod zůstane v těle matky, hovoříme o tzv. zamlklém těhotenství nebo zamlklém potratu. V takovém případě žena musí podstoupit revizi děložní dutiny (kyretáž), kdy se odstraní kromě plodu i děložní sliznice. To se děje i v případě nekompletního potratu, aby se zamezilo vzniku infekce nebo sepse. 

Při potratu ve druhém trimestru je často příčinou nějaká děložní anomálie u matky, imunologické důvody, chronické systémové onemocnění. 

Pokud se spontánní potraty u ženy opakují, je třeba hledat příčinu. Po potratu je možné znovu otěhotnět zpravidla asi za tři měsíce. Potrat je ale psychicky velmi náročná zkušenost, zejména dojde-li k němu ve druhém trimestru, proto je samozřejmě individuální, kdy je pro ženu možné opět uvažovat o otěhotnění. 

(zdroj)

Aktuality

ZaP

Vyrážíme s prevencí za vámi

| #Pojištěnci | #Plátci

V červenci začíná již čtvrtý ročník naší každoroční osvětové roadshow Zdraví a prevence s 211. Míříme do dalších měst po celé republice, kde se roadshow ještě nekonala, abychom návštěvníkům zprostředkovali základní preventivní vyšetření.

[více]

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211