
V péči o zdraví máme stále co zlepšovat
7. duben je Světovým dnem zdraví, a tak se nabízí zamyšlení nad tím, co jako společnost i jako jednotlivci můžeme pro ochranu zdraví udělat. Pro inspiraci nabízíme pár postřehů z nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) o zdraví v evropském regionu.
Přestože je evropské zdravotnictví dlouhodobě jedním z nejsilnějších na světě, v některých oblastech stagnuje, nebo se dokonce v řadě ukazatelů zhoršuje, hodnotí situaci v evropském regionu WHO. Jako příklad uvádí, že každým rokem v Evropě umírá téměř 76 tisíc dětí ještě před pátými narozeninami nebo že neinfekční (chronická) onemocnění připraví o život každého šestého člověka před dosažením věku 70 let. Toto hodnocení nelze interpretovat tak, že uvedené problémy se týkají všech zemí ve stejné míře. WHO totiž do zprávy o zdraví, kterou zveřejňuje každé tři roky, zahrnuje data z 53 států, které jsou členy její evropské kanceláře. Do té patří nejen členské státy Evropské unie, ale také další země v Evropě, a dokonce i některé státy střední Asie (viz zde).
Pokud jde o Českou republiku, patříme bezpochyby v řadě oblastí k těm nejlepším. Například máme nízkou kojeneckou úmrtnost (statistika ČSÚ zde). Jsou ale také oblasti, kde rozhodně je co zlepšovat. A netýká se to jen zdravotnického systému, ale také našeho životního stylu, naší zdravotní gramotnosti a našeho přístupu k ochraně vlastního zdraví. Posuďte sami výzvy, které nám předkládá WHO. Nemůže snad ke zlepšení něčím přispět každý z nás?
Výzva k ochraně zdraví dětí a dospívajících
WHO upozorňuje na to, že existuje propastný rozdíl mezi zeměmi evropského regionu, pokud jde o úmrtnost dětí do pěti let, a vyzývá k překonání této propasti a k dosažení nízké kojenecké úmrtnosti ve všech evropských zemích, bez rozdílu. Mezi pět hlavních příčin úmrtnosti dětí v raném věku řadí komplikace předčasného porodu, dušení při porodu, vrozené srdeční anomálie, infekce dolních cest dýchacích a novorozeneckou sepsi. WHO dále vyjadřuje obavy o zdraví dětí a dospívajících, které vyplývají ze zjištění, že:
- jeden z pěti dospívajících se potýká s duševním onemocněním,
- sebevražda je hlavní příčinou úmrtí mezi 15–29letými,
- dívky trvale uvádějí nižší úroveň duševní pohody ve srovnání s chlapci,
- 15 procent dospívajících uvádí, že nedávno zažilo kyberšikanu,
- jeden z deseti dospívajících ve věku 13–15 let užívá nějakou formu tabákového výrobku včetně e-cigaret,
- téměř jedno ze tří dětí školního věku má nadváhu a jedno s osmi žije s obezitou.
Výzva k prevenci předčasných úmrtí na neinfekční onemocnění
Podle WHO udělal evropský region velký pokrok v boji proti neinfekčním onemocněním, když se nejméně deseti členským státům podařilo snížit předčasnou úmrtnost na čtyři hlavní nepřenosné nemoci o 25 procent. Přesto ale na ně stále ještě v Evropě umírá jeden ze šesti lidí před dosažením věku 70 let. Jedná se o srdečně-cévní onemocnění, rakovinu, cukrovku a chronická onemocnění dýchacích cest. Nemoci srdce a cév představují zhruba jednu třetinu předčasných úmrtí na nepřenosné nemoci v regionu, přičemž ve východní Evropě je riziko téměř pětkrát vyšší než v Evropě západní. Rakovina pak způsobuje další třetinu všech předčasných úmrtí v evropském regionu jako celku. V souvislosti s prevencí těchto onemocnění zpráva upozorňuje na následující rizika:
- Evropský region má nejvyšší příjem alkoholu na světě, průměrně 8,8 litru čistého alkoholu na dospělého za rok.
- Užívání tabáku mezi dospělými zůstává vysoké, celkově ho užívá 25,3 procenta dospělé populace.
- Region není na cestě ke splnění cíle, jímž je 30procentní snížení kouření do roku 2025.
Výzva nepolevovat v boji proti infekčním onemocněním
WHO varuje před třemi nebezpečími:
- Zaprvé že proočkovanost v posledních letech není optimální. Ve společnosti sílí antivakcinační emoce, které jsou podporovány dezinformacemi. V důsledku toho ožívají nemoci, kterým se dá předcházet. V roce 2023 bylo ve 41 členských státech evropského regionu zaznamenáno 58 tisíc případů spalniček, což představuje ohromný, třicetinásobný nárůst oproti předchozímu roku.
- Zadruhé v léčbě tuberkulózy je rostoucím problémem zvyšování rezistence na léky. Pomoci by měl devítiměsíční léčebný plán pro multirezistentní tuberkulózu, který má podle údajů ze 13 zemí prokázanou úspěšnost 83 procent.
- Zatřetí pouze pět z 53 členských států v regionu splňuje cíl léčit 90 procent HIV pozitivních případů. Skutečnost je taková, že jen 63 procent infikovaných dostává život zachraňující antiretrovirovou terapii.
Zdroj:
From cradle to cane: WHO’s new European Health Report warns of lifelong health crises across the Region – zde