Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. Poskytovatelé
  3. Léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely

Léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely

Léčivým přípravkem se dle zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů, rozumí:

  • látka nebo kombinace látek prezentovaná s tím, že má léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění, nebo
  • látka nebo kombinace látek, kterou lze použít za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku, nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy.

Léčivé přípravky se rozdělují na:

  • hromadně vyráběné léčivé přípravky (HVLP), tedy vyráběné průmyslově ve velkých množstvích, pod zvláštním názvem a ve zvláštním obalu, a
  • individuálně připravované léčivé přípravky (IPLP), tedy připravované v lékárnách na základě lékařského předpisu.

Potraviny pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) jsou navrženy pro výživu pacientů, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu nemohou konzumovat standardní potraviny. Druhy PZLÚ, požadavky na jejich složení a způsob jejich použití stanovuje vyhláškou Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

Úhrada LP a PZLÚ

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky hradí LP a PZLÚ z veřejného zdravotního pojištění v souladu s platnými právními předpisy a smlouvou o poskytování a úhradě zdravotních služeb.

Výše a podmínky úhrady LP a PZLÚ jsou stanoveny Státním ústavem pro kontrolu léčiv (dále jako „SÚKL“) dle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Od července 2024 mohou praktičtí lékaři předepisovat pacientům bez omezení některé léky na cukrovku, poruchy srážlivosti krve, kožní, oční, ušní, trávicí, kardiovaskulární, dýchací, endokrinologické, gynekologické a autoimunitní potíže, které mohli předtím předepisovat jen specialisté.

Na základě novely prováděcí vyhlášky č. 376/2011 Sb. k zákonu o veřejném zdravotním pojištění účinné od 1. 7. 2024 došlo ke změně, která umožnila, aby praktičtí lékaři nebo praktičtí lékaři pro děti a dorost mohli předepisovat léčivé přípravky, kterým SÚKL stanovil preskripční omezení „L“, a které do té doby mohli předepisovat k úhradě pouze lékaři se specializací uvedenou v daném preskripčním omezení.

Tato změna zajistí zvýšenou dostupnost k některým léčivým přípravkům na cukrovku (inzuliny), poruchy srážlivosti krve (heparin sulodexid), potíže kožní (protizánětlivé kožní roztoky s prednisonem, antimykotikum amoroflin, takrolimus a pimekrolimus v mastech k léčbě dermatitidy), oční (oční virostatika, oční protizánětlivá léčiva, přípravky pro léčbu glaukomu), ušní (protizánětlivé ušní kapky s dexametasonem), dýchací (montelukast k léčbě obstrukce dýchacích cest), trávicí (léčiva k eradikaci Helicobacter pylori, kyselina ursodeoxycholová k léčbě onemocnění žlučníku, střevní lokálně působící protizánětlivé kortikosteroidy, protiprůjmové mikroogranismy, sole hořčíku – Magnosolv, nutriční drinky), kardiovaskulární (neselektivní betablokátor sotalol pro úpravu srdečního rytmu, kyselina bempedoová nebo v kombinaci s ezetinibem pro úpravu hladinu lipidů), endokrinologické a gynekologické (substituční léčba pohlavními hormony nebo jejich deriváty a některými dalšími nepohlavními hormony), autoimunitní (methotrexát, piroxikam, glukosamin, chondroitin-sulfát, avokádový a sójový olej- Piascledine), či na epilepsii, Parkinsonovu chorobu nebo idiopatický syndrom neklidných nohou, pro jejichž preskripci nebude nutné navštívit specialistu, ale svého praktického lékaře. Rozšíří se i možnost preskripce antipsychotik a neuroleptik (diazepiny, oxazepiny, thiazepiny a oxepiny a jiných antipsychotik), psycholeptik (midazolam, melatonin), antidepresiv (moklobemid, bupropion, venlafaxin, duloxetin), psychoanaleptik (methylfenidát), parasympatomimetik (neostigmin, pyridostigmin, ambenonium) a léčiv ke snížení toxicity protinádorové léčby (kalcium-folinát). Preskripce se rozvolňuje také u některých systémových antibiotik ze skupiny cefalosporinů III. generace, fluorochinolonů, linelozidu, antimykotik ze skupiny triazolových derivátů a antiparazitik (hydroxychlorochin).

Tato změna neplatí u léčivých přípravků, kterým SÚKL stanovil preskripční omezení „E“. S ohledem na účinnost a bezpečnost zůstává v platnost, že tyto přípravky mohou předepisovat pouze lékaři se specializací uvedenou v daném preskripčním omezení.

Pro ověření, u kterého přípravku SÚKL stanovil žádný symbol, symbol „L“ nebo symbol „E“, lze využít databázi léků na stránkách SÚKL v liště „Ceny a úhrady“ v poli „Vykazovací limit“ po vyhledání konkrétního přípravku dle názvu. Nebo si také můžete stáhnout zde soubor názvů léčivých přípravků se symbolem „L“ ke dni 1. 8. 2024.

Užitečné odkazy

Aktuality

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211