
Neblahé prvenství: V ČR máme vysoký výskyt klíšťové encefalitidy a nízkou proočkovanost
Věděli jste, že Česká republika patří mezi oblasti s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě? A co víc – počet případů tohoto onemocnění u nás neustále roste. Zatímco v roce 2023 jich bylo hlášeno 514, v roce 2024 už jsme se dostali na číslo 670. Podle dat Státního zdravotního ústavu loni u nás na klíšťovku zemřeli tři lidé. Doplatili na to, že nebyli očkovaní. Přitom všichni spadali do věkové kategorie, která má toto očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění!
Je známo, že virus středoevropské klíšťové encefalitidy může vyvolat závažné onemocnění, které postihuje nervovou soustavu. K nákaze může dojít už dvě hodiny po přisátí infikovaného klíštěte. Léky, které by na virus zabíraly, zatím neexistují. Pacienti dostávají jen léky na srážení horečky, proti bolesti a zvracení a na zmírnění otoku mozku. Riziko rozvoje komplikací je značné. K úmrtí dochází sice vzácně, ale ve 30 až 60 procentech případů může mít onemocnění dlouhodobé, nebo i trvalé následky. Pacienti po prodělání nemoci trpí bolestmi hlavy, poruchami spánku a soustředění, úzkostnými stavy nebo částečnou obrnou. Pravděpodobnost závažnějšího průběhu narůstá s věkem. Ve věkové kategorii nad 55 let se komplikace rozvinou v až 20 procentech případů.
Více než polovina lidí v ČR riskuje onemocnění
V české republice se člověk může nakazit kdekoliv. Endemické jsou v Česku všechny oblasti, včetně měst. Zajímavé je, že v městských parcích, lesoparcích a na zahradách se najdou ojedinělá aktivní klíšťata i v teplejších dnech prosince, ledna a února. Vzhledem k této situaci se očkování proti klíšťové encefalitidě doporučuje úplně všem lidem, kteří na našem území žijí nebo se zde zdržují, a to dospělým i dětem. Skutečnost ale doporučení neodpovídá.
Z průzkumu společnosti Ipsos z roku 2024, který zjišťoval proočkovanost proti klíšťové encefalitidě v endemických oblastech Evropy, vyplývá, že Česká republika je na tom v Evropě skoro nejhůř. Zatímco v Rakousku je očkováno 81 procent lidí a v Německu v endemických oblastech 67 procent lidí, u nás máme proočkovanost 48 procent. Ale pozor, do těch 48 procent jsou zahrnuti všichni, kdo dostali alespoň jednu dávku vakcíny. Přitom téměř dvě třetiny očkovaných nemají všechny tři dávky základního očkování a pouze 18 procent očkovaných si nechalo aplikovat alespoň jedno přeočkování (booster). Nejméně jsou proočkováni senioři a děti do tří let.

Očkování před encefalitidou spolehlivě ochrání
Očkování je možné kdykoli, v průběhu celého roku. Základní očkování se skládá ze tří dávek. Druhá dávka se aplikuje 1 až 3 měsíce po první dávce a třetí 5 až 12 měsíců po druhé dávce. Tři roky po absolvování základního očkování se provádí první přeočkování jednou dávkou vakcíny a poté se aplikuje v intervalech tří nebo pěti let (v závislosti na věku očkovaného a použité vakcíně) vždy jedna posilovací dávka vakcíny. O tom, jak se řeší promeškání termínu očkování či přeočkování, jsme psali zde.
Od roku 2022 je v naší zemi očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazeno ze zdravotního pojištění všem osobám po dosažení věku padesáti let. Našim klientům v této souvislosti připomínáme, že očkování jim bude uhrazeno jen v případě, že ho absolvují ve zdravotnickém zařízení, se kterým má naše pojišťovna smluvní vztah. Ostatní klienti, do padesáti let, mohou využít náš příspěvek na očkování z fondu prevence ve výši až 2 000 korun.
Zdroje:
Ipsos: Awareness Coverage and Compliance Research 2024 CZ (dostupné u společnosti Pfizer)
Data SZÚ zde (dostupné na stránce: https://szu.gov.cz/publikace-szu/data/infekce-v-cr/rok-2024/)