Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. Pojištěnci
  3. Očkování v těhotenství

Očkování v těhotenství

Očkování během těhotenství je relativně novou strategií v prevenci infekčních onemocnění u matky a dítěte. Vakcíny nebyly primárně určeny pro očkování těhotných, ale ukázalo se, že poskytují účinnou ochranu matek a malých dětí. Očkování vybranými vakcínami v těhotenství se stává důležitým prvkem prenatální péče, který má ochránit zdraví žen a dětí. 

Očkování matek je účinným prostředkem ochrany těhotných žen, jejich plodů a kojenců před infekcemi, kterým lze předcházet očkováním. Navzdory dostupnosti dostatečných údajů o bezpečnosti na podporu používání vakcín během těhotenství zůstává imunizace matek nedostatečně využívanou metodou prevence onemocnění, často kvůli obavám poskytovatelů zdravotní péče i těhotných žen o bezpečnost vakcín (zdroj).

Po očkování se v těle ženy vytváří protilátky proti antigenům vakcíny. Protilátky se dostávají krevním oběhem do placenty a odtud do těla plodu. Protilátky mohou novorozence chránit až 6 měsíců.

Novorozenci mají nezralý imunitní systém, který se nedokáže dostatečně chránit před infekčními chorobami. V raném věku je imunitní ochrana zajištěna mateřskými protilátkami přenesenými z matky na potomka (zdroj).

Placentární přenos mateřských IgG protilátek na plod je důležitým mechanismem, který poskytuje ochranu kojenci, zatímco jeho protilátkami zprostředkovaná imunita je neúčinná. IgG je jediná třída protilátek, která významně prochází lidskou placentou (zdroj).

Obavy týkající se bezpečnosti vakcín jsou hlavní překážkou očkování matek napříč zeměmi. Očkování matek je účinné v prevenci závažného onemocnění u těhotných žen a chrání kojence ve věku do šesti měsíců, je obecně bezpečné a nezvyšuje riziko nepříznivých výsledků pro matku a plod.

V České republice porodí za rok přibližně 110 000 žen, denně se tedy narodí více než 300 dětí. V každém okamžiku je v ČR přibližně 85 000 žen v různém stadiu těhotenství. K očkování těhotné ženy je třeba přistupovat individuálně. Vždy je třeba zvážit možná rizika imunizace vzhledem k riziku případného infekčního onemocnění.

Přenos mateřských protilátek je zahájen přibližně za dva týdny po očkování těhotné ženy. Nejlepší načasování pro očkování v těhotenství s ohledem na maximální přenos protilátek je během třetího trimestru a nejpozději dva týdny před očekávaným porodem.

Očkování aktuálně doporučovaná těhotným:

  • Kombinovaná vakcína proti tetanu, difterii a pertusi
  • Vakcína proti chřipce
  • Vakcína proti covid-19
  • Vakcína proti respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV)

Černý kašel

Může být vážný pro každého, ale pro novorozence může být život ohrožující. Asi 7 z 10 úmrtí na černý kašel je mezi dětmi mladšími než 2 měsíce. Tyto děti jsou příliš malé na to, aby dostaly vakcínu proti černému kašli. Čím mladší je dítě, když dostane černý kašel, tím je pravděpodobnější, že bude muset být ošetřeno v nemocnici. Může být těžké zjistit, zda má dítě černý kašel, protože mnoho dětí s tímto onemocněním nekašle vůbec.

Nejlepší načasování pro očkování v těhotenství s ohledem na maximální přenos protilátek je během třetího trimestru, co nejdříve od 27. gestačního týdne. Přenesené mateřské protilátky pasivně chrání dítě v prvních 2–3 měsících života, než může být očkováno proti pertusi. Zároveň při očkování v průběhu těhotenství je dosahováno vyšších hladin specifických protilátek v mateřském mléce než při očkování žen po porodu. Dalším cílem očkování těhotných žen proti pertusi je navození ochrany u samotné ženy a snížení rizika přenosu nákazy na neočkovaného novorozence a kojence.

Aktualizace doporučení očkování proti pertusi u těhotných, ČVS, 10. 6. 2021

Chřipka

U těhotných žen je pravděpodobnější, že budou mít závažné onemocnění chřipkou, pravděpodobně v důsledku změn imunitních, srdečních a plicních funkcí během těhotenství. Ujistěte se, že jste se nechali očkovat proti chřipce každý rok – je to nejlepší způsob, jak se těhotná žena může chránit před chřipkou a chránit dítě několik měsíců po narození před komplikacemi souvisejícími s chřipkou.

COVID-19

Těhotné ženy mají proti netěhotným ženám stejného věku zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 včetně úmrtí. Covid-19 zvyšuje riziko předčasného porodu a dalších perinatálních komplikací. Nejsou známa žádná specifická rizika vakcín proti covid-19 pro těhotnou ženu ani pro její plod. Podle dostupných dat je očkování v těhotenství imunogenní a účinné. Vakcinace poskytuje ochranu těhotné ženě před onemocněním, snižuje riziko komplikací v graviditě a poskytuje ochranu plodu do prvních postnatálních měsíců. Očkování se doporučuje všem těhotným ženám. Očkovat je možné v kterémkoli stadiu gravidity. Časování vakcinace bude záviset na úrovni komunitního šíření viru a přítomnosti dalších rizikových faktorů.

Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP (ČVS) k očkování proti onemocnění covid-19, 4. října 2023

RSV - Respirační syncyciální (syncytiální) virus - RS virus

Existuje způsob, jak ochránit své novorozené dítě před vážným onemocněním RSV. Můžete se rozhodnout, že se necháte očkovat proti RSV během 24. až 36. týdne těhotenství. 

Nejvíce hospitalizací v důsledku infekcí způsobených RSV se vyskytuje v prvních třech měsících života dítěte, kdy ještě není a nemůže být očkováno.

Navzdory dostupnosti dostatečných bezpečnostních údajů zůstává očkování těhotných nedostatečně využívanou metodou prevence onemocnění. Očkování u těhotných je podobně účinné jako u běžné a zdravé populace. Zdaleka nejvhodnější je pomýšlet na budoucí ochranu plodu již před těhotenstvím.

Očkování v průběhu těhotenství může být benefitem nejenom pro očkovanou matku, ale také pro jejího novorozence, který získá mateřské protilátky a je chráněn do doby, než bude moci být sám očkován (zdroj: Očkování dospělých, Roman Chlíbek et al., druhé, přepracované vydání, Mladá fronta a.s., 2019).

Protilátky vytvořené matkou a přenesené na plod mohou poskytnout ochranu dítěti od narození, od jeho prvního nádechu.

Aktuality

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211