Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. Pojištěnci
  3. Prevence
  4. Screeningové programy
  5. Screening karcinomu prostaty

Screening karcinomu prostaty

Karcinom prostaty

Karcinom prostaty patří k nejčastějším onkologickým onemocněním mužů středního a vyššího věku – před 40. rokem se téměř nevyskytuje, naopak mezi 65. a 75. rokem života je výskyt nejvyšší. Nádor (většinou adenokarcinom) se obvykle vyvíjí v periferní zóně prostaty. Příčina vzniku karcinomu prostaty není doposud zcela vyjasněna. Jednou z příčin, které se na jeho vzniku podílejí, je „nerovnováha“ mužského pohlavního hormonu testosteronu, který se tvoří ve varlatech, a genetické faktory.

Karcinom prostaty má často pomalý vývoj, někdy se dlouhá léta neprojevuje a nevyvolává žádné potíže, čímž se stává těžko zjistitelnou nemocí. Z důvodu, že karcinom roste především na periferii prostaty, se projeví až v pokročilých stádiích. Hlavním příznakem onemocnění jsou potíže při močení, tj. podobné jako při benigní (nezhoubné) hyperplazii prostaty. Pacienti chodí na toaletu v kratších intervalech a také častěji v noci. Mohou mít problém moč zadržovat nebo je pro ně vymočení obtížné. Známkou velmi pokročilých nádorů s metastatickým rozsevem do kostí pak bývá bolest zad, kyčlí a končetin. (zdroj) (zdroj)

Ne všichni nemocní, kteří mají karcinom prostaty, jsou jím také ohroženi. Při autopsii padesátiletých mužů, kteří zemřeli na jiné onemocnění, je v 30 % nalezen asymptomatický ("bezpříznakový") karcinom prostaty. Při stejném vyšetření osmdesátníků se záchyt blíží již 100 %.

Prostata

neboli předstojná žláza obklopuje horní část mužské močové trubice. Je umístěna těsně pod močovým měchýřem. Úlohou prostaty je tvorba tekutiny, která je součástí ejakulátu, kde podporuje transport spermií. Je-li vlivem nemoci zvětšená, utlačuje močový měchýř, což způsobuje potíže s močením.

Karcinom prostaty v ČR

Jedná se o nejčastěji diagnostikovaný nádor u mužů. Každý rok u nás karcinom prostaty postihne okolo 8 000 mužů, což je téměř třikrát více než před 20 lety, a to z důvodu efektivnější diagnostiky. Přibližně 1 400 mužů ročně tomuto onemocnění podlehne (téměř u 2 000 je nádor ve 3. nebo 4. stadiu, kdy je již léčba obtížná a pro pacienta velmi náročná). 70 000 mužů v ČR žije s rakovinou prostaty. (zdroj)

Karcinom prostaty - vývoj v čase

Karcinom prostaty - růst incidence

Nový screeningový program

V České republice od začátku roku 2024 začal fungovat v pilotním provozu screening karcinomu prostaty u mužů v rizikovém věku od 50 do 69 let, který má za cíl zachytit více nádorů v počátečním stadiu. Jako u všech (nejen nádorových) onemocnění platí, že čím dříve se nemoc začne sledovat a léčit, tím méně náročná léčba je potřeba a prognóza je celkově lepší.

Program má několik fází: „první linii“ tvoří praktičtí lékaři. Mužům v rizikovém věku nabídnou zařazení do screeningu. Vyšetření se provede stanovením hladiny PSA (prostatický specifický antigen) v krvi a podle výsledku je pacient pozván na další za dva nebo čtyři roky. V případě nesouhlasu pak bude znovu osloven každé 2 roky až do dosažení horní věkové hranice.

Je-li hodnota PSA vyšší než 3 µg/l, je muž odeslán na certifikované pracoviště ambulantní urologie. Urolog odesílá pacienta na vyšetření magnetickou rezonancí a po obdržení výsledků může indikovat biopsii prostaty. Jedná se o odebrání malého množství tkáně za účelem histologického vyšetření vzorků pod mikroskopem s cílem rozlišit nádorové buňky od normálních. p

Pokud je nález pozitivní, pak léčba následně probíhá v Komplexním onkologickém centru nebo Centru vysoce specializované onkourologické péče. (zdroj)

PSA

Prostatický specifický antigen je bílkovina produkovaná buňkami prostaty. Její hladina nebývá zvýšená pouze u karcinomu, ale u jiných onemocnění prostaty – benigní hyperplazie (nezhoubné zbytnění) a zánětů prostaty. Proto jsou potřeba další vyšetření.

Rizikové faktory a prevence

Již bylo řečeno, že jedním z rizikových faktorů je vyšší hladina testosteronu (ačkoli přesné příčiny vzniku nádorů prostaty zatím nejsou známy), dalšími jsou věk a genetické faktory. Vliv může mít také vystavení těžkým kovům nebo přílišná konzumace červeného masa a živočišných tuků (zdroj).

Prevencí je v tomto případě zejména pravidelná návštěva lékaře, praktického a po padesátce i urologa. Příznaky výše popsané nemusí vždy znamenat onkologické onemocnění, může jít o tzv. benigní (nezhoubné) zbytnění prostaty neboli hyperplazii. 

Kde najít další informace

Kromě citovaných zdrojů doporučujeme následující:

https://www.stkprochlapy.cz/o-nas/
https://www.muziprotirakovine.cz/
https://hlaspacientu.cz/

Materiály ke stažení

https://hlaspacientu.cz/wp-content/uploads/2023/09/Cesta-pacienta_PROSTATA_final.pdf
https://www.muziprotirakovine.cz/wp-content/uploads/2024/01/vsechno-co-potrebujete-vedet.pdf
https://www.muziprotirakovine.cz/nech-se-vysetrit/brozury/

Aktuality

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211