Pobyt ve smluvních státech
V případě pobytu osoby ve smluvních státech je třeba mít na paměti tyto zásady:
- rozsah nároků je vždy stanoven konkrétní smlouvou
- osobní rozsah v oblasti zdravotní péče je zpravidla omezen na migrující pracovníky a/nebo důchodce
- smlouvy neupravují (automaticky) odvozený nárok pro rodinné příslušníky v oblasti pojištění
Země, se kterými má ČR uzavřenou smlouvu:
(aktuální seznam těchto smluv naleznete na stránkách Kanceláře zdravotního pojištění www.kancelarzp.cz v sekci Mezinárodní smlouvy) Turecko, Severní Makedonie, Srbsko, Černá Hora, Albánie, Tunisko, USA, Japonsko, Izrael
Turistický pobyt
Pojištěnec vyjíždějící jako turista do Turecka, Severní Makedonie, Srbska, Černé Hory, Albánie a Tuniska, může na základě uzavřených mezinárodních smluv čerpat nutnou a neodkladnou péči na náklady své zdravotní pojišťovny. Za tímto účelem je třeba před odjezdem požádat svoji zdravotní pojišťovnu o vystavení nárokového dokladu. V případě, že pojištěnec musel sám během pobytu v uvedených smluvních státech vynaložit náklady za nutnou a neodkladnou zdravotní péči, může svoji zdravotní pojišťovnu požádat po svém návratu o náhradu těchto nákladů (refundaci). Jestliže chce pojištěnec předejít situaci, kdy by musel hradit spoluúčast případně převoz do ČR, má možnost uzavřít před odjezdem komerční cestovní pojištění.
Výdělečný pobyt
Pojištěnec, který se v některém smluvním státě stane ekonomicky aktivní osobou, má podléhat předpisům o sociálním zabezpečení toho státu, kde je ekonomická aktivita vykonávána.
Smlouvy o sociálním zabezpečení na rozdíl od koordinačních nařízení neobsahují princip jediného pojištění. Osoba ekonomicky činná v ČR i smluvním státě bude podléhat předpisům obou států.
Z činnosti vykonávané v ČR bude odváděno pojistné v ČR, z činnosti ve smluvním státě bude pojistné odváděno do smluvního státu. Není přitom podstatné, jestli se jedná o samostatnou výdělečnou činnost nebo zaměstnání. Tato osoba by ale neměla být souběžně pojištěná jako samoplátce na základě trvalého pobytu.