Podmínky pro čerpání příspěvků z preventivních programů hrazených z Fondu prevence (bonusy) v roce 2024
Podmínky pro čerpání příspěvků z preventivních programů hrazených z Fondu prevence (bonusy) v roce 2024
Zde se dočtete, jaké jsou podmínky pro čerpání bonusů z Fondu prevence v roce 2024.
Nabídku preventivních programů ZP MV ČR si můžete prohlédnout zde.
Specifické podmínky uvedené u jednotlivých programů jsou nadřazeny těmto všeobecným podmínkám (např. upřesnění termínů, požadované doklady atd.).
V roce 2024 je možné podávat žádosti o příspěvek od pátku 5. ledna.
Komu a na co ZP MV ČR přispívá
Všem pojištěncům, kteří:
jsou registrováni u ZP MV ČR nepřetržitě od úhrady zboží či služby (tzv. datum „realizace") do data vyplacení příspěvku
nepodali přihlášku k jiné zdravotní pojišťovně
mají modrý průkaz pojištěnce, tzn. ZP MV ČR je pro ně hlavní (jedinou) pojišťovnou
Zdravotní služby musí být poskytnuty ve zdravotnickém zařízení (u poskytovatele zdravotních služeb). Nákupy léčiv a zdravotnických prostředků musí být uskutečněny v lékárně (vč. e-shopu), resp. prodejně zdravotnických potřeb – pokud není u programu uvedeno jinak, např. sportovní ochranné pomůcky.
Komu a na co ZP MV ČR nepřispívá
Pojištěncům, kteří:
se pro následující období přeregistrovali k jiné zdravotní pojišťovně
mají vůči naší pojišťovně nevyrovnaný dluh na pojistném nebo jiné závazky (splátkový kalendář nelze akceptovat jako bezdlužnost)
mají žlutý průkaz pojištěnce, ZP MV ČR je pro ně pouze výpomocnou pojišťovnou
Neproplácí se příspěvky na následující:
zdravotní služby uhrazené u nesmluvních poskytovatelů zdravotních služeb, které ale mohou být u smluvních poskytovatelů hrazeny z veřejného zdravotního pojištění
doplatky za zdravotní služby, léčiva (včetně očkovacích látek) a zdravotnické prostředky plně nebo částečně hrazené z veřejného zdravotního pojištění
zálohy (zpravidla na pobyty)
Zdravotní pojišťovna nemůže přispět na aktivity či služby, které nemají prokazatelný preventivní, diagnostický nebo léčebný efekt. Neumožňuje to zákon.
Preventivní prohlídkou u praktického lékaře pro dospělé se rozumí rozsah uvedený ve vyhlášce č. 70/2012 Sb.
Provádí se 1x za dva roky (po uplynutí 23 měsíců). Týká se všech od 18 let, resp. nejpozději při dovršení 19 let se musí každý zaregistrovat u praktického lékaře pro dospělé.
Obsahem prohlídek je doplnění anamnézy, lékař/ka zjišťuje onemocnění v rodině, dřívější onemocnění, pracovní zatížení, návyky a předpokládaná zdravotní rizika. Zkontroluje očkování proti tetanu, případně jiná očkování. Prohlídka je zaměřená na kompletní fyzikální vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti, vyšetření moči, orientačního vyšetření zraku, sluchu a kůže. Součástí je i onkologická prevence zaměřená na zhodnocení rizik z hlediska rodinné, pracovní i osobní anamnézy. Při podezření na onkologické onemocnění nebo při pozitivní rodinné anamnéze se provádí vyšetření per rectum, u mužů klinické vyšetření varlat, u žen od 25 let klinické vyšetření prsu, a to spolu s poučením o samovyšetření.
Věkové hranice – kdo je dítě a kdo dospělý
dítě je pojištěnec, který v roce 2024 dosáhl věku do 18 let včetně (až do konce kalendářního roku)
dospělý je pojištěnec, který v roce 2024 dosáhl věku 19 let a více (od začátku kalendářního roku)
kde není uvedeno výslovně „počítáno dle data narození“, rozumí se dosažení požadovaného věku v kalendářním roce 2024. Nerozhoduje datum narozenin.
u programů pro klienty s chronickým onemocněním se nevyžaduje potvrzení diagnózy, ale ZP MV ČR může požádat o čestné prohlášení
Na formuláři i v E-komunikaci je potřeba vyplnit platné číslo bankovního účtu. Za jeho správnost ručí klient! Pokud se částka vrátí pojišťovně zpět v důsledku nesprávně uvedeného bankovního spojení, není pojišťovna povinna klienta na tuto skutečnost upozorňovat.
Jak žádost doručit?
pomocí E-komunikace - zde nepotřebujete formulář, potřebné údaje vyplníte elektronicky (postup zde)
datovou schránkou 9swaix3
osobně nebo do sběrného boxu či schránky na kterémkoli klientském centru
poštou na adresu ZP MV ČR – Back office, Masarykovo náměstí 1100/35, Jihlava, 586 01
Pozor, již nelze podat žádost o příspěvek emailem, pouze se zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu pro elektronický podpis nebo kvalifikovaným elektronickým podpisem.
Do kdy žádost doručit?
není-li uvedeno jinak, doklad musí být uplatněn do tří měsíců od úhrady zboží nebo služby nebo ukončení pobytu („datum realizace“)
při zasílání poštou rozhoduje datum podání na poště
Kdy a kolikrát je možné čerpat příspěvek
Základní
Bonusové
Dospělý
Jednorázově z jednoho programu
Jednorázově nebo vícekrát z jednoho nebo více programů
Dítě
Jednorázově nebo vícekrát z jednoho nebo více programů
Jednorázově nebo vícekrát z jednoho nebo více programů
Pokud není uvedeno jinak, doklady můžete předložit do tří měsíců od úhrady produktu nebo služby nebo ukončení pobytu („realizace“), přičemž lhůta pro předložení začíná běžet od 1. dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo k úhradě. Tedy např. když doklad uhradíte kdykoli v průběhu března, žádost je možné podat do konce června. Zároveň vždy platí termín do 31. prosince 2024, viz výše!
Platební doklady k jedné položce (např. očkování) lze sčítat až do maximální výše příspěvku. Lhůta tří měsíců pro podání žádosti se pak počítá od nejnovějšího dokladu.
Platební doklady
Co je platebním dokladem?
Faktura
Pokladní doklad (účtenka)
Zjednodušený daňový doklad (paragon)
vždy musí být zřejmé, že byl doklad uhrazen! Při nákupu přes internet, na dobírku nebo při bezhotovostní platbě je nutné předložení dokladu o provedení vlastní platby (výpis z bankovního účtu, potvrzení o platbě z banky, z pošty nebo přepravní služby)
vždy musí být zřejmé, že náklady byly uhrazeny pojištěncem (nebo zákonným zástupcem) a nikoli jinými osobami. Nelze tedy proplatit příspěvky uhrazené dárkovými či slevovými poukazy nebo věrnostními kartami. Uznávají se pouze benefitní poukázky a karty s částečným příspěvkem zaměstnavatele (vč. karet Multisport)
platební doklad musí být v českém jazyce a české měně
platební doklad musí být vystaven v roce 2024
Co musí doklad obsahovat?
název zboží, služby nebo aktivity
datum prodeje, úhrady
identifikaci obchodní firmy (IČ, název, adresa firmy);ZP MV ČR si vyhrazuje právo provést kontrolu předložených platebních dokladů oproti činnostem uvedeným ve veřejném rejstříku u dodavatele, který platební doklad vystavuje
cena
Pokud podáváte žádost osobně nebo poštou, je nutné odevzdat originály platebních dokladů; pokud žádáte o příspěvek elektronicky, vyhrazuje si ZP MV ČR právo si originál dokladu vyžádat dodatečně. Na vyžádání (do 30 dnů po vyrozumění o uznání příspěvku) budou doklady vráceny.
Nejednoznačné, nečitelné, pozměněné nebo jakkoli znehodnocené doklady nelze akceptovat.
Podání žádosti za dítě a postoupení příspěvku
Za nezletilou osobu podává žádost o příspěvek zákonný zástupce (rodič, opatrovník, pěstoun apod.), případně instituce v roli zákonného zástupce. To se týká i osob s omezenou svéprávností. Práva rodičů mezi sebou navzájem se řídí občanským zákoníkem.
Rodič nebo jiný zákonný zástupce (je-li zároveň pojištěncem ZP MV ČR) může dítěti (také pojištěnci ZP MV ČR ve věku do 18 let včetně) postoupit svůj základní příspěvek, tj. 500 Kč. Při postoupení příspěvků od obou rodičů tak dítě může získat navíc až 1 000 Kč. Postoupení příspěvku nelze kombinovat s čerpáním pro vlastní osobu (např. 300 Kč postoupit a 200 Kč čerpat). Možnosti postoupení jsou uvedeny u jednotlivých programů.
Žádosti, které budou doručeny (resp. při doručování poštou předány na poštu) po termínu stanoveném v podmínkách příspěvku (většinou 31. prosince), nebudou zpracovány.
Příspěvky se proplácí pouze bezhotovostní cestou na zvolený bankovní účet.
Příspěvky jsou poskytovány v české měně za nákup (úhradu) zboží anebo služby/aktivity uhrazené v Kč. Akceptujeme realizaci mimo Českou republiku. Zboží může být zakoupeno i v e-shopu.
Upozornění
Na poskytnutí příspěvku z Fondu prevence nevzniká nárok ze zákona. ZP MV ČR si vyhrazuje právo během roku změnit podmínky programů, zrušit některé položky či celé programy, např. z důvodu vyčerpání rozpočtu. Tato skutečnost bude uvedena na webové stránce programu.
Žádost o příspěvek je vždy posuzována podmínkami platnými v době realizace (úhrady produktu nebo služby, ukončení pobytu).
Pokud pojišťovna poskytne příspěvek na službu či aktivitu (vč. pobytů), která je následně dodavatelem zrušena, a pojištěnci je dodavatelem zaplacená suma refundována, tj. např. dostane peníze (nebo část peněz) za zrušený lyžařský zájezd od dodavatele zpět, je pojištěnec povinen o této skutečnosti ZP MV ČR informovat a kontaktovat ji za účelem individuálního dořešení.
Pojišťovna si vyhrazuje právo příspěvek neproplatit (částečně či vůbec), pokud vyvstane pochybnost o tom, že zakoupené pomůcky jsou určeny pojištěnci, pro kterého je příspěvek žádán.
Důležité pojmy
Pojištěnec – osoba, která je účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění ČR a je pojištěna u ZP MV ČR.
Modrý průkaz – účastník systému veřejného zdravotního pojištění v ČR, pojištěný u ZP MV ČR (jediná pojišťovna)
Výpomocná registrace, žlutý průkaz – osoba pojištěná v jiném členském státě EU, EHP či ve Švýcarsku, která je u ZP MV ČR registrována pouze výpomocně
Realizace:
datum nákupu produktu nebo služby
u očkování datum aplikace nebo nákupu očkovací látky
u vícedenních aktivit datum ukončení účasti (uvedené na potvrzení od poskytovatele). Jedná se o školy v přírodě, lázeňské pobyty apod
Položka – dílčí nabídka preventivního programu, např. příspěvek na prevenci karcinomu prsu (mamografické vyšetření) je součástí Programu prevence onkologických onemocnění
Zdravotnické zařízení smluvní či nesmluvní – poskytovatel zdravotních služeb (PZS), který má nebo nemá smlouvu se ZP MV ČR
Veřejné zdravotní pojištění – z veřejného zdravotního pojištění je hrazena zdravotní péče, kterou hradí zdravotní pojišťovna zdravotnickému zařízení (dle zákona č. 48/1997 Sb.). Tuto péči nehradí pojištěnec. Více zde.
Všeobecné podmínky čerpání příspěvků z Fondu prevence uspořádané v bodech naleznete ke stažení zde.
Od 1. 1. 2025 se mění dosavadní systém úhrady „nadlimitních“ započitatelných doplatků za léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely dle ustanovení § 16b zákona č.
„Znám muže, jenž kupoval židli a zapomněl při tom, kde bydlí, a v židli teď spí a vaří a jí a koupá se, holí a mydlí“ (Emanuel Frynta). – Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času během dne strávíte vsedě?