Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Žijeme v židlích! A to nás zabíjí
židle

| #Pojištěnci | #Plátci

Žijeme v židlích! A to nás zabíjí

„Znám muže, jenž kupoval židli a zapomněl při tom, kde bydlí, a v židli teď spí a vaří a jí a koupá se, holí a mydlí“ (Emanuel Frynta). – Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času během dne strávíte vsedě? Ve škole, v práci, při jídle, při hrách, při on-line nákupech, u kafe, u vína, u televize, s přáteli… Prosedíme klidně větší část dne a přijde nám to normální. Sedavý způsob života přitom vede k předčasným úmrtím. 

V březnu letošního roku vyšel na stránkách žurnalistického webu The Guardian článek informující o výsledcích výzkumu holandské společnosti TNO, z nichž vyplývá, že 64 procent Nizozemců tráví vsedě více než osm hodin denně. Nizozemci jsou mistry Evropy v sezení, píše se v článku s poukazem na to, že sedavý způsob života stojí Nizozemsko ročně 1,2 miliardy eur a ročně má za následek 21 000 předčasných úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, cukrovku druhého typu a rakovinu. Na vině přitom není nutně jen to, že lidé věnují málo času sportu – Nizozemci patří mezi nejsportovnější evropské národy. Problém je v tom, že po zbytek času sedí.

 

Kardiolog Leonard Hofstra, který je v článku citován, vysvětluje, že sezení je pro nás špatné, protože krevní oběh stagnuje. Když cvičíte, tisíce kilometrů krevních cév ve vašem těle vytvářejí látku zvanou oxid dusnatý – jednu z nejzdravějších látek, jakou si dokážete představit, říká Hofstra. Rozšiřuje cévy, takže se zvyšuje průtok krve, zabraňuje zhoršování špatného cholesterolu, brání tvorbě sraženin a zánětů.

 

Sezením nad osm hodin denně jsou ohroženy téměř dvě třetiny nizozemské populace, takže se jedná o problém nejen individuální, ale také společenský, myslí si Lidewij Renaud, jeden z organizátorů výzkumu. Někteří lidé prosedí nejvíce hodin během pracovní doby a při dojíždění do práce a z práce. Rizikové jsou zejména kancelářské profese. Právníci, ekonomové a IT pracovníci jsou na tom dokonce hůř než řidiči kamionů. To je výzva pro zaměstnavatele, aby zavedli například přestávky na cvičení, stoly pro práci vestoje nebo „chodicí“ porady. 

 

Článek upozorňuje na to, že problém se ještě zhoršil, když jsme po pandemii začali více pracovat z domova a využívat služby, které nám vše potřebné včetně jídla doručí až domů na gauč. Začátkem roku nizozemská sportovní rada apelovala na vládu, aby přijala opatření, která by zvedla lidi ze židlí. Erik Scherder, člen rady a profesor neuropsychologie na Vrije Universiteit Amsterdam, zdůraznil, že cvičení ovlivňuje také mozek a že je alarmující, pokud děti sedí celý den ve škole a doma pak hrají počítačové hry. Své studenty při přednáškách každou půlhodinu vyzývá, aby tři minuty dělali dřepy.

 

A co Češi? – Posuďte sami

 

V Eurobarometru (evropském průzkumu veřejného mínění) z roku 2022 (realizovala společnost Kantar) Evropani odpovídali na otázku: „Kolik času denně obvykle strávíte sezením? Může to zahrnovat čas strávený u pracovního stolu, návštěvu přátel, studium nebo sledování televize.“ Porovnejte, jak dopadli Češi ve srovnání s občany EU bez rozlišení státní příslušnosti:

2 a půl hodiny nebo méně    11 % Čechů 16 % občanů EU
2 hodiny 31 minut až 5 a půl hodiny37 % Čechů 43 % občanů EU
5 hodin 31 minut až 8 a půl hodiny31 % Čechů28 % občanů EU
8 hodin 31 minut nebo více    19 % Čechů11 % občanů EU
Nevědí, bez odpovědi2 % Čechů2 % občanů EU

 

 

 

Zdroje:

The Guardian – zde

Kantar: Sport a fyzická aktivita, duben–květen 2022, Česko – zde

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211