Zavádíme příspěvky na psychoterapeutické poradenství
V souladu se strategií Ministerstva zdravotnictví se chceme v letošním roce mimo jiné více zaměřit na podporu prevence duševního zdraví. Ve spolupráci s vybranými kvalifikovanými psychoterapeuty, kteří provozují soukromou praxi, jsme založili program rozšiřující nabídku odborné psychoterapeutické pomoci pro naše klienty. Jedná se o program preventivní, který nemá nahrazovat péči psychiatra (lékaře) ani péči klinického psychologa.
Jak program na podporu psychoterapie funguje
Našim pojištěncům jsme zpřístupnili služby vybraných soukromých poskytovatelů psychoterapeutického poradenství, u nichž mohou absolvovat individuální, párové, rodinné či skupinové konzultace. Na tyto konzultace dostanou od naší pojišťovny příspěvek z fondu prevence. Každý klient může čerpat až 400 korun na jednu konzultaci, přičemž celkem může získat příspěvek na deset konzultací, tedy ve výši až 4 000 korun.
Příspěvek poskytujeme nad rámec psychoterapeutické péče běžně hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění. To znamená, že si na něj nelze činit nárok v případě, že klient absolvuje psychoterapeutickou péči v našem smluvně vázaném zdravotnickém zařízení. Zároveň platí, že si klient nemůže zvolit libovolného nesmluvního psychoterapeuta. Chce-li získat příspěvek, musí si vybrat jen z těch, kteří jsou na seznamu ČAP.
Součástí programu je systematické vyhodnocování účinnosti terapie prostřednictvím webové aplikace Deepsy. Aplikace dává psychoterapeutovi zpětnou vazbu od klienta, který reaguje na psychoterapeutickou konzultaci vyplněním stručného dotazníku. Vyplňování dotazníků je dobrovolné.