Přes mnohá opatření jsou školáci vystavováni reklamě na návykové látky
V souvislosti se začátkem školy věnujme pozornost zprávě Světové zdravotnické organizace (WHO) z dubna letošního roku. Upozorňuje na znepokojující trendy v užívání návykových látek mezi mladistvými v Evropě, střední Asii a Kanadě. Bylo zjištěno, že z návykových látek mládež nejvíce experimentuje s alkoholem a že má v oblibě e-cigarety, které jsou mezi mladistvými populárnější než klasické cigarety. U konopí se projevil lehký pokles zájmu. V míře kouření a pití dívky dohánějí chlapce a vypadá to, že je brzy ve všem předběhnou.
Dr. Hans Henri P. Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu, před těmito trendy varuje. Mozek se, jak říká, vyvíjí až do věku 20 let, a proto je třeba dospívající před účinky toxických a nebezpečných produktů chránit. Kluge upozorňuje na to, že děti jsou dnes bohužel neustále vystaveny cílenému on-line marketingu propagujícímu škodlivé produkty a populární kultura, jako jsou videohry, ukazuje dětem jejich užívání jako normální.
Běžné je ochutnávání alkoholu
Alkohol je mezi dospívajícími zdaleka nejčastěji užívanou návykovou látkou. Alespoň jednou ho vyzkoušelo 57 procent patnáctiletých (56 procent chlapců a 59 procent dívek) a téměř 40 procent jich uvedlo, že v posledních 30 dnech nějaký alkohol pili (36 procent chlapců a 38 procent dívek). Zhruba jeden z deseti dospívajících napříč jednotlivými věkovými skupinami zažil alespoň dvakrát za svůj život stav opilosti – 5 procent ve třinácti a 20 procent v patnácti letech. Tato čísla dokládají vzrůstající tendenci, tedy že výskyt opilosti se zvyšuje s věkem.
Stoupá popularita e-cigaret
E-cigarety jsou mezi dospívajícími stále oblíbenější. Přinejmenším jejich ochutnávku už má za sebou asi třetina patnáctiletých. Pětina se pak přiznala ke kouření e-cigaret během posledních 30 dní. Pokud jde o kouření konvenčních cigaret, bylo zjištěno, že kouřit cigaretu už zkusilo 25 procent patnáctiletých a 15 procent kouřilo v posledních 30 dnech. Zjištěná čísla dokládají zvyšující se podíl e-cigaret v poměru ke klasickým cigaretám. Ukázalo se, že ve skupině dětí od 13 let je více těch, které zkusily kouřit e-cigaretu, než těch, které zkusily klasickou cigaretu (16 procent vs. 11 procent). A že více dětí, které kouřily v posledních 30 dnech, použilo e-cigaretu než klasickou cigaretu (9 procent vs. 5 procent).
Tento přechod na e-cigarety svědčí o značné popularitě e-cigaret u mládeže, což je problém, který vyžaduje cílené preventivní zásahy. „Hraju hodně videoher,“ řekl Imran, patnáctiletý chlapec, jehož se WHO dotazovala ve Švédsku. „Pokud vaše postava (z videohry – pozn. WHO) drží v rukou alkoholický nápoj nebo cigaretu, může vás to ovlivnit a bude vám to připadat normální.“ Podle WHO je třeba věnovat pozornost právě umísťování škodlivých návykových produktů do videoher a podobných zábavních programů zaměřených na mladé lidi a šířících se prostřednictvím multimediálních platforem.
Užívání konopí mírně klesá
Pokud jde o experimentování s konopím, byl od roku 2018 zaznamenán mírný pokles. Užití konopí v současnosti uvádí asi 12 procent patnáctiletých, což je pokles ze 14 procent. Asi 6 procent patnáctiletých pak přiznalo užití konopí v posledních 30 dnech. WHO k tomu dodává, že experimentování s konopím v raném věku může později v životě vést k problematickému užívání a k závislosti. Proto má zásadní význam prevence šitá na míru dospívajícím, která může tato rizika zmenšit.
Stírají se rozdíly mezi chlapci a dívkami
Historicky bylo užívání návykových látek častější mezi chlapci než mezi dívkami. To se ale mění. Patnáctileté dívky nejenže dohánějí chlapce, ale v některých případech je předčí. Co se týče klasického kouření, není mezi pohlavími významný rozdíl. V kouření e-cigaret ale už dívky chlapce převyšují, a pokud jde o alkohol, dívky vykazují nepatrně vyšší míru konzumace. Podle WHO by se tento trend měl promítnout do rozvoje preventivních strategií, které budou citlivé k jedinečným zkušenostem a potřebám chlapců i dívek.
WHO vyzývá k ochraně dospívajících před užíváním alkoholu a tabákových výrobků a apeluje na urychlené zavedení komplexních opatření, která jsou popsána v různých mezinárodních smlouvách a doporučeních WHO. Patří mezi ně například zvýšení spotřebních daní na tyto produkty, omezení jejich dostupnosti například omezením míst a času prodeje, zákaz přidávání mentolu a podobných aromatických látek do všech nikotinových a tabákových výrobků a prosazení úplného zákazu reklamy a propagace těchto produktů v mainstreamových a sociálních médiích.