Nikdy není marné přestat kouřit
Sloganem z letáčku Ligy proti rakovině dnes připomínáme zejména kuřákům, že je Světový den bez tabáku. To je příležitost k zamyšlení, zda stimulační účinek nikotinu stojí za to, zdevastovat si zdraví a zkrátit si život. Bohužel je známo, že vymanit se ze závislosti na nikotinu není snadné. Jen tři kuřáci ze sta, kteří chtějí s kouřením přestat, jsou úspěšní. Naše pojišťovna proto nabízí podporu každému z klientů, kteří se rozhodnou s kouřením skoncovat.
V nedávném průzkumu, který jsme si nechali vypracovat (viz Povědomí o cholesterolu: zpráva z průzkumu zdravotní gramotnosti zde), se k pravidelnému kouření přiznává zhruba čtvrtina dospělé populace ČR. Asi 12 procent dotázaných kouří jednu až deset cigaret denně a 12 procent vykouří jedenáct nebo více cigaret za den. K tomu ještě 4 procenta lidí uvádějí, že kouří nepravidelně, že si dají méně než jednu cigaretu denně. Potvrdilo se, že muži kouří stále o něco více než ženy. Alespoň jednu cigaretu denně vykouří 29 procent mužů a 21 procent žen. Nejvíce kuřáků je ve věkových skupinách mezi 30 a 60 lety, poté se jejich podíl snižuje. Největší podíl pravidelných kuřáků je ve skupině lidí se základním vzděláním a vyučených, a to plných 35 procent.
Zlé je, že počet kuřáků neklesá
Podle našeho průzkumu kouří v podstatě stále stejné poměrné množství populace jako před deseti dvaceti lety, a to je velmi negativní zjištění, vezmeme-li v úvahu intenzivní osvětu proti kouření, díky níž dnes prakticky není nikdo, kdo by nevěděl o devastačním vlivu kouření na zdraví. „Mezi těmi, kdo kouří, dominují mladší věkové skupiny, a to je problém. Tihle lidé, kterým je teď třicet až padesát, budou čelit konsekvencím z kouření za pět deset let,“ komentoval situaci garant průzkumu, náš přední preventivní kardiolog profesor Michal Vrablík.
V tabákovém dýmu kuřák vdechuje tisíce chemikálií – toxinů, alergenů a dalších škodlivin, minimálně ze 70 procent prokazatelně rakovinotvorných. Kouření drasticky poškozuje většinu tělesných orgánů a iniciuje nejméně 50 život ohrožujících chorob. Spouští rakovinné bujení, ucpává cévy, způsobuje infarkty a mrtvice. Kromě toho poškozuje sperma, snižuje plodnost a potenci, kazí zuby nebo vyvolává předčasné stárnutí pleti.
Lidé podceňují škodlivost e-cigaret
Zmíněný průzkum zpracovaný pro naši pojišťovnu odhalil mimo jiné hrozby vyplývající z neinformovanosti lidí. Jedno z alarmujících zjištění je, že e-cigarety a zahřívaný tabák vnímá 48 procent populace jako bezpečnou alternativu ke kouření cigaret, deset procent v tom nemá jasno a pouze 42 procent chápe, že tyto náhražky cigaret jsou taky škodlivé. „Kuřák, který není schopen zanechat kouření cigaret a přejde na kouření e-cigaret nebo zahřívaného tabáku, dosáhne snížení cévního rizika z vysokého na nižší. Ale ve srovnání s nekuřákem bude mít samozřejmě riziko výrazně větší. Je potřeba férově říct, že nejlepší je nekouřit,“ říká Vrablík.
Je zřejmé, že výroba náhražek cigaret nebyla zavedena v zájmu větší ochrany zdraví kuřáků, ale v důsledku prosazování zájmů producentů tabáku. Ne náhodou zvolila Světová zdravotnická organizace pro letošní Světový den bez tabáku téma „Potřebujeme jídlo, ne tabák“, kterým se snaží mimo jiné upozornit na snahy tabákového průmyslu zasahovat do pokusů nahradit pěstování tabáku udržitelnými plodinami.
Co se stane po poslední cigaretě
(Zdroj: leták Ligy proti rakovině)
- Za 20 až 30 minut klesne krevní tlak i srdeční tep k normálu.
- Za 12 hodin se tělo zbaví oxidu uhelnatého.
- Za 2 až 12 týdnů se zlepší dýchání i krevní oběh.
- Za 1 až 9 měsíců postupně ustoupí kuřácký kašel.
- Za 1 rok bude riziko srdeční příhody poloviční.
- Za 5 let bude hrozba mozkové příhody jako u nekuřáka.
- Za 10 let bude riziko rakoviny plic o 50 procent nižší.
- Za 15 let bude zdravotní kondice srovnatelná s nekuřáky.
Nikdy není marné přestat kouřit. Zbavit se zlozvyku ve věku mezi 55 a 64 lety znamená prodloužit si život o 4 roky. Informace a pomoc najdete na webu: www.bezcigaret.cz.
Podívejte se na záznam panelové diskuse Medialogy, kterou uspořádala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.
Klientům, kteří se rozhodnou přestat kouřit, poskytuje naše pojišťovna příspěvek až 2 000 Kč z fondu prevence nad rámec ostatních programů. Příspěvek je určen na léčebné prostředky na podporu odvykání kouření.