Nejste ještě očkovaní proti klíšťové encefalitidě? Už to neodkládejte!
Největší výskyt klíšťat je pozorován v období od března do června a dále na podzim – až do příchodu prvních mrazů. Klíště může být aktivní už při teplotách nad 5°C. V naší zemi je hlášen nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy ze všech zemí Evropské unie. Nákaza se vyskytuje na celém území České republiky a počet zjištěných infekcí stále roste.
Klíště obecné žije v trávě a v křoví ve výšce přibližně do 1,5 metru. Nejníže se pohybují larvy, které se přisávají na drobné savce, například hlodavce. Výše žijí nymfy, tedy vývojové stadium, z něhož se vyvine dospělé klíště. Nymfy se mohou snadno přichytit na srst větších savců, například psů. Ve výšce okolo 1,5 metru se pak nacházejí dospělá klíšťata.
Typickým domovem klíštěte jsou sice lesy, především listnaté a smíšené, ale chytit klíště můžete všude možně. Hygienické stanice opakovaně upozorňují, že klíšťata se běžně vyskytují také v městské zástavbě. Ve městech mohou být na zahradách, zejména v místech, kde je vyšší tráva nebo nahromaděné listí, v městském parku nebo třeba u řeky. Klíšťovou encefalitidou se ale můžete infikovat i doma, kde žádné klíště nemáte. Zdrojem nákazy totiž může být také nepasterizované ovčí, kozí nebo kravské mléko od infikovaného zvířete a výrobky z takového mléka, například sýr.
Na očkování vám přidáme dva tisíce korun
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění postihující centrální nervový systém a může mít velmi závažný průběh a trvalé následky. Specifická léčba neexistuje, léčí se pouze příznaky onemocnění. Proto odborné společnosti doporučují očkování všem, dětem i dospělým.
S žádostí o očkování se obraťte na svého praktického lékaře, případně na specializované očkovací centrum. Vakcínu lze aplikovat kdykoli v průběhu celého roku. Základní očkování se skládá ze tří dávek a poté má následovat přeočkování, první po třech letech a další po pěti letech. Pro dostatečnou ochranu je nutné dodržovat předepsané schéma. Ochranná hladina protilátek se vytvoří 14 dní po druhé dávce u více než 90 procent očkovaných, po třetí dávce je účinně chráněno 99 procent očkovaných.
Očkování proti klíšťové encefalitidě není povinné a není zdravotními pojišťovnami hrazeno všem věkovým skupinám. Na úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění mají nárok, teprve od loňského roku, zájemci ve věku nad 50 let. Těm připomínáme, že má-li být očkování zdravotní pojišťovnou uhrazeno, je třeba ho absolvovat ve zdravotnickém zařízení, se kterým má s pojišťovna smluvní vztah. Ostatní si očkování hradí sami, ale mohou požádat svou zdravotní pojišťovnu o příspěvek z fondu prevence. Naši klienti mohou získat na veškerá svá očkování v jednom roce celkem příspěvek 2 000 Kč, a to jako bonus vedle základního příspěvku na prevenci.
Více informací k příspěvkům na očkování najdete zde.