Nebojte se kolonoskopie
Od roku 2000 probíhá v naší zemi screening (preventivní prohlídky rizikových osob) s cílem snížit v populaci výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku a úmrtnost na ni. Přestože naše pojišťovna posílá pravidelně klientům ve věku nad 50 let, kteří ještě neabsolvovali kolonoskopii, výzvu, aby se na toto vyšetření objednali, tři čtvrtiny z nich to bohužel neudělají. Přitom se jedná o velmi účinnou prevenci, která navíc nebolí.
Výhodou preventivního kolonoskopického vyšetření je nejen to, že lékaři odhalí zhoubný nádor tlustého střeva nebo konečníku v raném stadiu, kdy je velmi vysoká šance na úplné vyléčení pacienta. Kolonoskopie provedená včas ve většině případů dokonce zcela zabrání vzniku nádoru. Kromě zobrazení střevní sliznice totiž umožňuje i odstranění polypu, z něhož by se časem nádor vyvinul.
Buďte racionální, jde o váš život
Na zhoubné onemocnění tlustého střeva a konečníku lidé často umírají zbytečně. V České republice na něj ročně zemře tři a půl tisíce pacientů. Šance na vyléčení se přitom přímo odvíjí od klinického stadia nemoci. Jak vyplývá z dat Národního onkologického registru, i přes zavedený populační screening a adresné zvaní občanů je stále skoro polovina případů diagnostikována v pokročilém, nebo už metastatickém stádiu onemocnění. Zatímco pacient s nádorem v časném stadiu má devadesátiprocentní šanci na vyléčení, jen deset procent pacientů ve čtvrtém stadiu onemocnění má šanci na pětileté přežití.
O účinnosti kolorektálního screeningu v prevenci karcinomu tlustého střeva a konečníku svědčí pozitivní výsledky, kterých bylo dosaženo ČR po jeho zavedení. V mezinárodním srovnání jsme se dostali ze třetího místa na čtrnácté, pokud kde o výskyt tohoto onemocnění, a na dvacáté místo, pokud jde o úmrtnost na toto onemocnění.
Po padesátce je čas nechat se vyšetřit
Kolonoskopie je vyšetření endoskopem (přístrojem s kamerkou), který se zavede do tlustého střeva konečníkem. Kolonoskopie odhalí více nádorů než test na okultní krvácení do stolice. „Tyto testy mají třicetiprocentní riziko falešně negativního výsledku. To znamená, že pacient si po negativním výsledku testu na okultní krvácení do stolice myslí, že je zdráv, ale není. Z polypu nebo nádoru se pouze v době provedení testu neuvolňovala krev. Proto zdůrazňujeme výhody kolonoskopie,“ vysvětluje primář gastroenterologického oddělení Masarykova onkologického ústavu Jan Trna.
Kolonoskopické vyšetření byste měli absolvovat po padesátce, nejpozději v 55 letech, a poté každých deset let. Lékař vás ale může doporučit i dříve, například máte-li výskyt nádoru tlustého střeva v rodině. K vyšetření potřebujete žádanku, kterou vám vystaví praktický lékař. Střevo musí být prázdné a čisté, proto musíte den předem podstoupit pečlivou domácí přípravu podle instrukcí lékaře. Samotný výkon není bolestivý, dostanete utišující injekci.
Zdroj: Masarykův onkologický ústav