Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Máte svůj krevní tlak pod kontrolou?
tlak

| #Pojištěnci | #Plátci

Máte svůj krevní tlak pod kontrolou?

17. květen je Světovým dnem hypertenze. Připomíná nám, že vysoký krevní tlak je hlavní příčinou předčasných úmrtí lidí po celém světě. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak asi 1,28 miliardy dospělých ve věku 30–79 let, přitom bezmála polovina z nich si tento svůj zdravotní problém neuvědomuje, méně než polovina se léčí a jen zhruba jeden z pěti ho má pod kontrolou.

Pokud jde o Českou republiku, z dotazníkového průzkumu, který si nechala vypracovat naše pojišťovna v listopadu 2022, přiznalo hypertenzi 22 procent respondentů a 71 procent mělo svůj krevní tlak za normální. Zbylých 7 procent tvořili lidé, kteří nevědí, jaké hodnoty krevního tlaku mají. Z dalších otázek a z odpovědí respondentů, kteří věděli, jak na tom s tlakem jsou, pak vyplynulo následující rozvrstvení: 65 procent se s vysokým krevním tlakem neléčí a vysoký ho nemá, 5 procent vysoký tlak má, ale jeho léčbu neřeší, 12 procent se s vysokým tlakem léčí a díky tomu má jeho hodnoty v normě a 18 procent se sice léčí, ale hodnoty krevního tlaku má i tak vyšší, než by měly být.

Při hypertenzi hrozí závažné zdravotní komplikace

Za vysoký krevní tlak se považují hodnoty převyšující 140/90 mm Hg. První číslo odpovídá tlaku v cévách při stahu srdce, druhé v klidové fázi srdce, mezi stahy. Lékař diagnostikuje hypertenzi na základě naměření vyšších hodnot opakovaně, v různých dnech. Člověk s hypertenzí přitom nemusí pociťovat žádné příznaky. Proto je pravidelná kontrola krevního tlaku velmi důležitá. Příznaky mívají spíše lidé s velmi vysokým krevním tlakem, 180/120 nebo vyšším. Patří mezi ně například bolesti hlavy, bolest na hrudi, závratě, potíže s dýcháním, nevolnost, zvracení, rozmazané vidění, úzkost, zmatek, pískání v uších, krvácení z nosu nebo abnormální srdeční rytmus.

Vysoký krevní tlak způsobuje řadu zdravotních komplikací, zejména onemocnění srdce. Zvlášť nebezpečný je v kombinaci s cukrovkou a vysokým cholesterolem. „Vysoký krevní tlak je spojen s kornatěním tepen, které zužuje průsvit (průměr – pozn. red.) koronárních srdečních tepen, a to vede k omezování průtoku okysličené krve do srdce. Buňky srdečního svalu mohou z nedostatku kyslíku odumírat a měnit se v nefunkční vazivo. Paradoxem je, že na srdce je současně kladen větší nárok. Pro zachování krevního oběhu musí totiž pumpovat krev proti vysokému krevnímu tlaku větší silou. Takováto nadměrná zátěž ve spojení s poškozováním buněk srdečního svalu vede postupně k takzvanému chronickému srdečnímu selhání a vzniku závažných srdečních arytmií. A pokud dojde k náhlému uzávěru zúžené koronární tepny krevní sraženinou, nastane infarkt srdečního svalu a hrozí akutní selhání srdce,“ vysvětluje MUDr. Ladislav Hadravský, Ph.D., vedoucí oddělení revizních činností a léčiv naší pojišťovny.

Hypertenze bývá také příčinou mozkové mrtvice nebo selhání ledvin. „Může poškodit stěnu drobných tepen v mozku a způsobit tříštivé krvácení do mozku. Při mozkové mrtvici dojde k nevratnému odumření mozkové tkáně se závažnými důsledky nejen pro ovládání pohybu těla, mimiky, řeči, ale i čití nebo myšlení. Při hypertenzi dochází současně i k přetěžování ledvin, ve kterých postupně ubývá funkční tkáň. To paradoxně vede ke zhoršování hypertenze – z důvodu nedostatečného vylučování tekutiny z krevního oběhu – a následně k postupnému selhaní funkčnosti ledvin a k nutnosti dialyzační léčby,“ říká Hadravský.

Snižte riziko rozvoje hypertenze

Některé rizikové faktory neovlivníte, jako například rodinné dispozice nebo věk nad 65 let. Taky už nemůžete dodatečně změnit to, že máte diabetes nebo onemocnění ledvin. Jsou ale rizikové faktory, které ovlivnit lze. Všechny spadají do oblasti životního stylu. Díky změnám ve stylu života můžete nejen předejít hypertenzi, ale také napomoci snížení krevního tlaku, pokud už ho máte vyšší. K rozvoji hypertenze přispívají zejména potraviny s vysokým obsahem soli a nasycených, tedy především živočišných tuků nebo trans-tuků (ztužených olejů). Negativní vliv má také kouření, pití alkoholu, stres a nedostatek fyzické aktivity.

Snažte se jíst převážně čerstvé potraviny, které prošly co nejmenším průmyslovým zpracováním. Vyhněte se uzeninám, paštikám a podobným výrobkům z masa, polotovarům, fastfoodovému jídlu, sušenkám, cereálním tyčinkám, brambůrkům, komerčním omáčkám, dresinkům, majonézám či instantním produktům. Jezte více zeleniny, ovoce a luštěnin. Při vaření omezte grilování, smažení a přidávání soli. K ochucení jídel využívejte bylinky a koření, slánku dejte ze stolu pryč.

Do svého běžného dne zabudujte chůzi, běh, plavání nebo tanec, tak abyste dosáhli týdně alespoň 150 minut středně intenzivní nebo 75 minut intenzivní aerobní aktivity. Do dvou nebo více dní v týdnu zařaďte posilovací cvičení. Choďte na pravidelné preventivní prohlídky k praktickému lékaři, a pokud vám předepíše léky na kompenzaci hypertenze, poctivě je užívejte. Jestliže trpíte obezitou, snažte se zhubnout. Naše pojišťovna nabízí klientům speciální program prevence komplikací spojených s obezitou s příspěvkem až 4 000 korun.

Zdroje: web WHO zde a zpráva z průzkumu zdravotní gramotnosti zveřejněná 28. 3. 2023 zde

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211