Chřipka může letos zaútočit mnohem silněji než v minulých letech. Lidé ztratili imunitu. Proti chřipce a covidu lze očkovat v jeden den.
Zatímco loni jsme se s chřipkou téměř nesetkali, letos může být vše jinak. Se sezónní chřipkou bude podle lékařů mnohem těžší bojovat, protože vybudovaná imunita lidem poklesla. Letos navíc hrozí souběh chřipkové a koronavirové epidemie. Lékaři varují aby lidé onemocnění nepodceňovali a nechali se očkovat. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR letos na očkování proti chřipce jen z Fondu prevence vyčlenila 5 milionů korun, což je téměř dvakrát více peněz než v roce 2020.
V Česku se každoročně nakazí asi 850 tisíc lidí, 1500 až 2000 lidí v souvislosti s chřipkou umírá. Těžší průběh chřipky hrozí zejména lidem, kteří trpí například chorobami srdce, ledvin, plic, cukrovkou či oslabenou imunitou. Ohroženi jsou osoby starší 65 let, těhotné ženy a nejmenší děti.
Očkování je účinný způsob ochrany
Vakcína proti chřipce je nejlepší nástroj, který k prevenci chřipky máme. Očkování je třeba opakovat každý rok – složení vakcíny se aktualizuje, protože struktura chřipkového viru se mění. Část populace si v loňském roce, kdy se chřipka nešířila, neposílila vůči viru imunitu. Pokud tedy dojde k významné změně jeho struktury, mohl by být virus výrazně agresivnější a tedy nebezpečný pro tu část populace, která nebude očkovaná. Proti chřipce se obvykle očkuje v říjnu a listopadu. Vakcínu by měl aplikovat váš praktický lékař. „Může se stát, že lékař nebude mít dostatek vakcín. V takovém případě lze požádat jakoukoli jinou ambulanci, se kterou má zdravotní pojišťovna smlouvu.“ uvádí mluvčí zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Jana Schillerová.
Přehled ZP MV ČR – úhrada vakcíny proti chřipce z veřejného pojištění
Období |
Počet klientů |
Náklady |
Září 2019 – květen 2020 |
58 634 |
14 600 881 Kč |
Září 2020 – květen 2021 |
69 837 |
20 754 501 Kč |
Proti chřipce a covidu lze očkovat v jeden den
Vakcínu proti chřipce lze aplikovat současně s vakcínou proti nemoci Covid-19, nebo jinou vakcínou, například proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo planým neštovicím. Pokud člověk absolvuje dvě očkování v jeden den, injekce se v takovém případě aplikuje do odlišných částí těla. Lepší však je zachovat mezi dvěma očkováními alespoň 14denní interval. Očkování proti chřipce se neprovádí u osob, které jsou v karanténě nebo izolaci pro onemocnění covid-19. Případná nepoznaná inkubační doba onemocnění covid-19 u osoby bez klinických známek choroby ale kontraindikací není.
Příspěvky z fondu prevence
Klientům, kteří nemají nárok na očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění, poskytuje Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR příspěvek z fondu prevence. Dospělým přispíváme až 1000 Kč, dětem až 1500 Kč. „V loňském roce využilo příspěvek 5756 našich klientů, jedná se tedy o mírný nárůst oproti roku 2019, kdy o příspěvek zažádalo 4083 klientů. Letos jsme rozhodli fondu prevence navýšit na dvojnásobek. Pro naše klienty jsme na vakcínu proti chřipce vyčlenili rekordní sumu 5 milionů korun.“ uvedla mluvčí Jana Schillerová.