Chcete vědět, zda jste chráněni před nemocí covid-19? Přihlaste se do nové studie
Praha, 5. října 2020 – Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) společně s Asociací laboratoří QualityLab spustila v těchto dnech sérologickou prospektivní studii zaměřenou na onemocnění covid-19. Během ní budou účastníci testováni na přítomnost protilátek tohoto virového onemocnění. Zjistí tedy, zda a jak dlouho jsou svým imunitním systémem chráněni proti nemoci covid-19.
„Výhodou pro účastníky studie bude možnost zjistit, zda mají proti viru v těle vytvořeny ochranné protilátky a pokud ano, v jakém množství. Výsledky studie budou také sloužit jako vodítko pro výběr vhodné vakcíny, ale i pro rozhodování, zda je očkování potřeba,“ shrnul důvody účasti ve studii generální ředitel ZP MV ČR MUDr. David Kostka, MBA.
Studie potrvá rok a půl, ZP MV ČR přitom svým pojištěncům uhradí většinu nákladů. Do studie se mohou přihlásit zájemci pojištění u ZP MV ČR starší 18 let, kteří v čase odběru krve ani v předchozích třech týdnech netrpěli akutními potížemi spojenými s onemocněním covid-19. Ti se na základě testování dozvědí, zda v minulosti prodělali infekci covid-19, a jaké množství protilátek v krvi mají.
Zájemcům budou během jeden a půl roku odebrány tři vzorky krve, vždy s odstupem šesti měsíců a ve stejné laboratoři. Cena jednoho testu je 600 Kč, ZP MV ČR zájemcům přispěje 500 Kč vždy na jeden odběr, celkem tedy 1500 Kč. Předpokladem je, že by se do studie mohlo zapojit až 30 000 lidí.
„Velice nás těší, že jsme společně se zdravotní pojišťovnou ZP MV ČR nalezli společnou cestu, jak zrealizovat tento projekt, který je první vlaštovkou v realizaci prevence v měření ochranných protilátek v těle pacienta na výskyt onemocnění covid-19 hrazený z fondu prevence. Do této chvíle bylo možné z prostředků zdravotních pojišťoven hradit jen indikované vyšetření na PCR test covid-19. Pevně doufáme, že nejen projekt, ale i celá studie s tím spojená přispějí k budoucí národní strategii v boji proti tomuto virovému onemocnění,“ zmínil předseda představenstva Asociace laboratoří QualityLab Bc. Kamil Doležel.
Pacienti zcela bez příznaků? Nic neobvyklého
Onemocnění covid-19 způsobují viry s názvem SARS-CoV-2. Toto vysoce nakažlivé onemocnění se typicky projevuje horečkami, dýchacími potížemi, ztrátou chuti nebo čichu, může způsobit i bolesti svalů a únavu. Příznaky mohou být mírné, ale i závažné, vyžadující hospitalizaci. Záleží na celé řadě faktorů, jako jsou další onemocnění, kterými pacient trpí, věk, tělesná hmotnost či virová nálož, které bylo tělo vystaveno atd. „Není vůbec neobvyklé, že toto onemocnění u pacienta proběhne zcela bez příznaků a fakticky nepozorovaně. Jedinou možností ověření, jestli se pacient virem nakazil, a jestli si jeho imunitní systém vytvořil protilátky, které ho proti případné další nákaze ochrání, je vyšetření na jejich přítomnost,“ říká imunolog prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D., odborný garant studie.
Správná protilátka? IgG
Lidský organismus si obvykle po 3-5 dnech nakažení virem začne vyrábět protilátky typu IgM, následně za 2-3 týdny protilátky typu IgA a IgG: „Protilátky IgG zůstávají v těle po několik měsíců až let. Právě ty budeme během studie v krevních vzorcích hledat. Ani fakt, že jste nemoc covid-19 prodělali, totiž automaticky neznamená, že proti němu máte vytvořenu imunitu, a že nemůžete onemocnět znovu,“ upřesňuje profesor Vojtěch Thon.
Užitečná data
Sérologická studie by měla přinést další důležitá data, která budou vodítkem při výběru vhodné vakcíny proti covid-19, ale i pro samotné rozhodnutí, zda je očkování proti této nemoci nutné: „Statistika potvrzených případů a úmrtí, která se běžně uvádí, může pomoci při monitorování rychlosti šíření nemoci, ale není ideální pro odhad „promořenosti“ populace. Obecně platí, že pacienti s mírným průběhem nebo bezpříznakovým průběhem nebyli vyšetřeni. Výsledkem je podhodnocený počet potvrzených SARS-CoV-2 infekcí. Z těchto důvodů jsou další studie maximálně důležité pro odhad velikosti části populace, která má již vytvořeny protilátky proti viru SARS-CoV-2 a může být potenciálně chráněna proti další infekci,“ dodává imunolog.
Odborným garantem Studie je imunolog prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D., RECETOX, Masarykova univerzita.
Partner studie
Studie vzniká ve spolupráci s Asociací laboratoří Quality Lab https://www.qualitylab.cz/
Snadné zapojení do studie: Na webu laboratoří Quality Lab (www.qualitylab.cz/protilatkycovid19 je pod názvem "Jak se zapojit" popsán celý podrobný postup v šesti krocích.
Více informací naleznete zde.
KONTAKT:
Mgr. Hana Kadečková,
tisková mluvčí ZP MV ČR
e-mail: hkadeckova@zpmvcr.cz
M: +420 602 209 804
Kateřina Jíchová
Allmedia4u, s.r.o.
email: katerina.jichova@allmedia4u.cz
M: +420 603 280 300
ZP MV ČR působí na českém trhu již osmadvacátým rokem a je druhou největší zdravotní pojišťovnou v zemi. Má smlouvy se všemi nejvýznamnějšími zdravotnickými zařízeními kdekoliv na území ČR. V současnosti má více než 1,3 milionu klientů. Jako jediná zdravotní pojišťovna v zemi je již tři roky za sebou držitelkou prestižního mezinárodního titulu Czech Superbrands.
KONTAKT:
Bc. Kamil Doležel
předseda představenstva QualityLab
e-mail: dolezel.kamil@qualitylab.cz
Asociace laboratoří QualityLab je dobrovolným spolkem sdružujícím poskytovatele laboratorních zdravotních služeb působících na území České republiky. Hlavním cílem spolku je přispívat ke zvyšování kvality a efektivity laboratorní diagnostiky, zlepšování úrovně související legislativy a celkové stabilizace zdravotního systému v České republice. Spolek aktuálně sdružuje laboratoře, jejichž objem poskytovaných laboratorních vyšetření tvoří dohromady přibližně 55 % z celkového objemu laboratorních vyšetření u ambulantních poskytovatelů laboratorní péče.
Leták ke Studii Covid-19 najdete zde.