Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Čeští vakcinologové a gynekologové: očkování těhotných proti covidu je možné
těhotná

| #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Čeští vakcinologové a gynekologové: očkování těhotných proti covidu je možné

Očkování proti onemocnění covid-19 v těhotenství je možné a mělo by být nabízeno těhotným ženám podobně jako ostatní dospělé populaci na základě věku, klinického a pracovního rizika. Očkování je vhodné zejména pro těhotné s vyšším rizikem nákazy - například pracující ve zdravotnictví a sociálních službách, a dále pak u obézních, s cukrovkou, astmatem, diabetem a obecně ženám nad 35 let. Těmto ženám totiž hrozí závažnější průběh onemocnění covid-19.

Shodují se na tom odborníci z České vakcinologické společnosti, České lékařské společnosti (ČLS) Jana Evangelisty Purkyně (JEP) a České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP ve společném stanovisku, vydaném ve čtvrtek 3. června 2021. Podle nich vyšší riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 mají těhotné ženy ve třetím trimestru těhotenství. Tyto ženy mají rovněž ve srovnání s těhotnými bez covidu vyšší riziko předčasného porodu, proto by očkování v těhotenství nemělo být odkládáno, doporučují lékaři. „Rozhodnutí o očkování proti covid-19 v těhotenství je osobní a individuální volbou těhotné ženy,“ dodávají zároveň.

Vhodné načasování

Očkování v těhotenství je vhodné plánovat po dokončeném 12. týdnu těhotenství, tj. kdykoli od 13. týdne těhotenství. Prvních 12 týdnů těhotenství je nejdůležitějších pro vývoj dítěte. Při zjištění těhotenství po první dávce vakcíny proti covid-19 je vhodné druhou dávku podat až po dokončeném 12. týdnu těhotenství. Vakcína je funkční a stimuluje imunitní systém bez ohledu na fázi těhotenství, ve které je podána. Očkování je možné také bezprostředně po porodu.

Před očkováním žen v produktivním věku není nutné provádět těhotenský test. U žen plánujících těhotenství není nutné po očkování oddalovat těhotenství.

Bezpečnost očkování v těhotenství

Ačkoliv jsou zatím dostupné pouze omezené informace o účincích očkování proti covid-19 u těhotných žen, nebyly dosud zaznamenány žádné známky komplikací při jejich očkování. Výsledky monitorování ve Spojených státech, kde více než 100 000 těhotných žen dostalo vakcínu proti covid-19, nevyvolaly žádné obavy o bezpečnost. Podobně nejsou dosud hlášeny žádné varovné bezpečnostní signály z Izraele, kde je očkování těhotných žen doporučováno a prováděno. Vakcíny proti covid-19 neobsahují složky, o nichž je známo, že jsou škodlivé pro těhotné ženy nebo vyvíjející se dítě.

Studie posuzující bezpečnost vakcín výrobců Pfizer/BioNTech a Moderna u více než 35 tisíc těhotných žen v USA nezjistila žádná zvýšená rizika pro těhotenství, porod nebo novorozence.

V souladu s doporučením České vakcinologické společnosti ČLS JEP a Státního ústavu pro kontrolu léčiv ze dne 20. 5. 2021 z důvodu prevence velmi vzácného nežádoucího účinku syndromu trombózy s trombocytopenií (TTS) u osob do 60 let věku, nedoporučujeme u těhotných a kojících žen používat vakcíny Vaxzevria a Janssen.

Očkování a plodnost

Neexistuje absolutně žádný důkaz a žádný teoretický důvod, že by některá z vakcín proti onemocnění covid-19 mohla ovlivnit plodnost žen nebo mužů. Studie na zvířatech nenaznačily žádné přímé ani nepřímé škodlivé účinky s ohledem na reprodukční toxicitu.

Důvody pro očkování těhotných:

1. Zdravotní stav a rizika závažného průběhu covid-19, jako jsou:

a) věk nad 35 let,

b) obezita (BMI více jak 35 kg/m2),

c) diabetes mellitus,

d) preexistující hypertenze,

e) závažná chronická a onkologická onemocnění,

f) astma bronchiale.

2. Práce ve zdravotnictví a sociálních službách

3. Podobně jako ostatní část populace na základě věkové indikace

Celý text dokumentu ZDE.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211