Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Česká hlava 2023: Naši cenu získal experimentální gastroenterolog Jan Martínek
ČH

| #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Česká hlava 2023: Naši cenu získal experimentální gastroenterolog Jan Martínek

V neděli 26. listopadu se konalo slavnostní vyhlašování výsledků už 22. ročníku soutěže Česká hlava. Prestižní ceny za vědu, výzkum a inovace byly, tak jako každý rok, udělovány v několika kategoriích. Cenu Lorem Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra za mimořádný počin v oblasti zdravotnictví si letos odnesl prof. MUDr. Jan Martínek, Ph.D.

Jan Martínek je považován za odborníka evropského a světového formátu. Zaměřuje se na onemocnění jícnu a žaludku. Je průkopníkem miniinvazivních endoskopických zákroků řešících těžké poruchy svaloviny jícnu nebo žaludku, které brání nemocnému v polykání a posunu potravy do žaludku nebo ve vyprazdňování žaludku a posunu potravy do tenkého střeva.

Metoda POEM pomáhá pacientům s achalázií

Achalázie je porucha hybnosti jícnu v důsledku nedostatečného uvolnění svalstva jícnu. Sousto není posunováno do žaludku a pacient není schopen polykat jídlo. V roce 2012 provedl profesor Martínek jako první v České republice experimentální zákrok u pacienta s achalázií, takzvanou perorální endoskopickou myotomii (POEM). Jedná se o miniinvazivní metodu, při které se ústy do jícnu zavede endoskop a pomocí něho se v určitém místě přeruší svalovina jícnu, čímž se jícen uvolní. Dnes je tato metoda považována za standardní způsob léčby achalázie. Profesor Martínek už touto metodou odoperoval více než 500 pacientů. Podílel se také na mezinárodní studii, která ji srovnávala s tradiční laparoskopickou metodou. Výsledky byly publikovány v časopise New England Journal of Medicine v roce 2019.

Metoda G-POEM se osvědčila v léčbě gastroparézy

Gastroparéza podobně jako achalázie ochromuje svalovinu, nikoli však jícnu, ale žaludku. Dochází k poruše vyprazdňování, kdy potrava v žaludku zůstává až několik dnů. Pacient ztrácí schopnost normálně jíst, což může vést až k zavedení výživové sondy. V roce 2015, v návaznosti na úspěšný program léčby jícnu metodou POEM, provedl profesor Martínek jako jeden z prvních na světě u pacienta s gastroparézou takzvanou endoskopickou pyloromyotomii (G-POEM). Jedná se opět o endoskopický výkon, tedy operatér se k žaludku dostane bez skalpelu, skrze ústa a jícen. Pomocí malých řezů ve spodní části žaludku pak povolí svěrač žaludku (pylorus), čímž ho zprůchodní. Operaci provedl profesor Martínek jako první také na Slovensku, v Rumunsku a ve Velké Británii. V roce 2016 pak zahájil rozsáhlou studii, která srovnávala účinnost tohoto zákroku s placebo procedurou. Studií bylo prokázáno, že léčba gastroparézy touto metodou je vysoce účinná. Tato studie byla v roce 2022 publikována v prestižním odborném časopise Gut.

Prof. MUDr. Jan Martínek, Ph.D., v současné době pracuje jako lékař na Klinice hepatogastroenterologie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze., kde vede pracovní skupinu zabývající se onemocněními jícnu a žaludku a intervenční endoskopií. Kolegové ho vyzdvihují jako vizionáře, který hledá a zavádí do praxe nové nebo nestandardní metody. Oceňují ho také za to, že se věnuje výuce mladší generace lékařů.

martínek

 

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211