Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. Šestinedělí

Šestinedělí

Šestinedělí 

Šestinedělí je velice důležité a také složité období v životě nejen ženy, ale celé rodiny. V této době probíhá mnoho tělesných procesů (tělo se vrací do stavu před těhotenstvím), ale zejména je toto období náročné po stránce psychické.  

Krátce po porodu se objevuje tzv. poporodní blues, což je pokles nálady způsobený velkými hormonálními změnami po porodu. Poporodní blues trvá asi 10 dnů, je ale třeba psychický stav sledovat, zda „špatná nálada“ nepřetrvává nebo se dále nezhoršuje, to by se již mohlo jednat o poporodní depresi.  

Poporodní deprese postihuje 10-20 % žen a většinou propuká kolem jednoho až šesti měsíců po porodu. Větší riziko je u žen, které trpěly depresí již dříve v životě. Jednou z příčin je ale bezpochyby také jistá osamocenost žen po porodu, pocity nedostatečné podpory okolí, pocity ztráty identity (opuštění zaměstnání a vůbec životního stylu). Je důležité příznaky nepodceňovat a obrátit se na odborníka, minimálně na praktického lékaře. Je také prospěšné nebýt na tyto pocity sama, svěřit se blízkému člověku. (zdroj)

U jedné až dvou žen z tisíce se může vyskytnout také nebezpečný stav zvaný poporodní psychóza (také laktační psychóza). Jedná se o akutní psychotický stav vyvolaný duševním onemocněním (nejčastěji bipolární poruchou), který se objeví dny nebo týdny po porodu dítěte. Pravděpodobnost propuknutí tohoto stavu se zvyšuje, pokud se vyskytl u jiné ženy v rodině nebo u předchozího porodu, ale zejména pokud žena trpí nějakou duševní poruchou. Ke vzniku poporodní psychózy přispívá také hormonální bouře po porodu a nedostatek spánku.  

Pokud okolí zpozoruje bizarní chování a/nebo nesrozumitelnou mluvu, je třeba ženu co nejrychleji dostat k odborné péči – tedy zavolat záchrannou službu. Stav se léčí pomocí antipsychotik. (zdroj)

Již jsme zmínili, že v období šestinedělí probíhají také tělesné procesy. Asi 2-3 týdny odchází očistky, je proto třeba dbát zvýšené intimní hygieny; prsy a bradavky si „zvykají“ na kojení; hojí se případné porodní poranění a do normálu se vrací hladiny hormonů. Orgány, které změnily místo a rozložení v dutině břišní, se vracejí na své místo. Mnoho žen po porodu trpí hemoroidy, ty často postupně odezní. V šestinedělí se nedoporučuje velká tělesná námaha, ale postupně je možné začít např. s cvičením jógy, což napomůže opětovnému zpevnění svalů zejména břišní stěny. (zdroj)

Po šestinedělí by žena měla navštívit svého gynekologa, který zkontroluje stav vnitřních rodidel, hráze a děložního hrdla. 

Aktuality

ZaP

Vyrážíme s prevencí za vámi

| #Pojištěnci | #Plátci

V červenci začíná již čtvrtý ročník naší každoroční osvětové roadshow Zdraví a prevence s 211. Míříme do dalších měst po celé republice, kde se roadshow ještě nekonala, abychom návštěvníkům zprostředkovali základní preventivní vyšetření.

[více]

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu