Podvýživa může vzniknout v důsledku nemoci, ale i nevhodné stravy
Od pondělí 11. listopadu probíhá u nás i jinde po celém světě tzv. Týden rizik malnutrice.
[více]Již v průběhu třetího trimestru může žena pociťovat tzv. poslíčky neboli Braxtonovy-Hicksovy kontrakce. To jsou nepravidelné stahy dělohy. Důležité je slovo nepravidelné.
Když žena pociťuje kontrakce pravidelné, nejprve v intervalu 10 minut a později i častěji, jedná se o známku blížícího se porodu. Pokud žena rodí v porodnici, většinou tam odjíždí tehdy, když je interval mezi kontrakcemi 5 minut.
Další známku blížícího se porodu představuje tzv. zrání děložního hrdla a odchod hlenové zátky (toho si žena může, ale nemusí všimnout, může k tomu dojít i dny před porodem). K odtoku plodové vody ještě před začátkem porodu, jak ho vídáme často ve filmech, dochází jen v asi 10-15 % případů, většinou se tak děje až na konci 1. doby porodní.
Porod dělíme na první, druhou a třetí dobu porodní. První doba porodní je tzv. otevírací, druhá vypuzovací a ve třetí době porodní („k lůžku“) dochází k porodu placenty a vaku blan.
V první době porodní se porodní cesty otevírají, děložní hrdlo se mění v děložní branku, a i ta nakonec zcela zanikne a vytvoří se souvislý porodní kanál. Toto se děje pomocí kontrakcí a trvá to u prvorodiček 10-12 hodin, u vícerodiček bývá tato doba kratší. Je to ale dosti individuální. V době, kdy kontrakce probíhají asi v intervalu 5 minut (žena zpravidla odjíždí do porodnice), je děložní hrdlo otevřené na 4-5 cm. Na konci první doby porodní je již děložní hrdlo zaniklé a děložní branka má průměr cca 10 cm. Porodní cesty jsou připravené, dítě je (většinou) hlavičkou sestouplé na pánevní dno. První doba porodní je hodně bolestivá, lze si ulevit např. ve vaně, sezením na míči, chozením. Pravidelně se kontroluje teplota, tlak a tep ženy a také se monitoruje srdeční činnost plodu. Abnormality mohou znamenat, že je potřeba porod urychlit nebo jinak zasáhnout.
Nastává druhá doba porodní, kdy se dítě narodí, je třeba jej vypudit porodními cestami ven. Tato fáze trvá u prvorodiček obvykle kolem hodiny. Kontrakce dělohy dále vytlačují plod, ale je třeba i vědomé tlačení ze strany ženy. I v této fázi je porod bolestivý. Lze uplatnit různé prostředky na tlumení bolesti, nejúčinnější je epidurální analgezie (analgetikum podané do tzv. epidurálního prostoru v páteřním kanálu). Její podání potlačí bolest, ale může narušit průběh porodu. Na konci druhé doby porodní je dítě vypuzeno, nejprve se narodí hlavička a následně se dítě otočí o 90 stupňů a porodí se i zbytek těla. Je možné, že dojde k natržení hráze (oblast mezi poševním vchodem a řitním otvorem), někdy je též provedena epiziotomie, tedy nástřih hráze. Je diskutovanou otázkou, zda je „lepší“ nástřih nebo natržení, každopádně během porodu by porodní asistentka měla udělat vše pro to, aby ani k jednomu nemuselo dojít (nahřívání, masáž hráze apod.). (zdroj)
Po narození dítěte následuje podvázání pupečníku, někdy se nechává několik minut dotepat. Pak se novorozenec položí matce na hrudník a je podporováno první přisátí k prsu. Samozřejmě se to děje za předpokladu, že porod nebyl proveden akutním císařským řezem, pak se dítě může dát do náruče otci. Toto první seznámení se nazývá bonding, tedy „navázání“ (myslí se navázání vztahu mezi novorozencem a matkou, případně otcem). Pokud je to možné, trvá tato fáze cca dvě hodiny.
Porod ale ještě není u konce, za slabších kontrakcí ještě žena porodí placentu. Za tímto účelem je možné podat umělý oxytocin (vyvolává kontrakce), ale právě přisátí novorozence k prsu vyvolává v těle matky tvorbu oxytocinu přirozeně. Důležité je zkontrolovat, aby placenta i zbytky vaku blan vyšly ven celé. Pokud zůstane část placenty (větší než tkáňová drť) v děloze, hrozí krvácení a zánět dělohy. Někdy se v takovém případě provádí revize dělohy – kyretáž.
Novorozenec je po porodu zkontrolován, zda jsou všechny životní funkce v pořádku. Pro tento úkon se používá tzv. Apgar skóre (podle anestezioložky Virginie Apgar), kdy se hodnotí pět znaků.
Vzhled, barva kůže
Akce srdeční
Dýchání
Tonus, spontánní aktivita
Reakce na podráždění
Za každý je vždy od nuly do dvou bodů, přičemž celkově 10 je nejlepší výsledek. Hodnotí se po minutě, pěti a deseti minutách po porodu. Čím nižší je součet bodů, tím více je ohrožen život dítěte. Novorozenec s méně než 5 body bude vyžadovat okamžitou lékařskou péči. Novorozenec s hodnocením mezi 5 a 7 body rovněž vyžaduje péči, která však nemusí být tak naléhavá.
Po porodu je matka s dítětem převezena na pokoj, tzv. oddělení šestinedělí. Ženě po porodu se říká „šestinedělka“ nebo „nedělka“. První hodiny a dny po porodu se tělo ženy začíná vracet do normálu. Mimořádně důležité je tzv. zavinutí dělohy, tedy její stažení (retrakce) na předchozí velikost. I tomu pomáhá hormon oxytocin, který se vyplavuje do těla při kojení a dráždění bradavek. V děloze se uzavírají otevřené cévy, na něž byla v těhotenství napojena placenta.
Pro vrácení dělohy do předchozí velikosti a umístění – v malé pánvi mezi močovým měchýřem a konečníkem – je důležité, aby byl vyprázdněn močový měchýř a žena si došla i na stolici co nejdříve po porodu. Zavinování dělohy kontroluje porodník nebo porodní asistentka, stejně jako hojení případného poranění nebo stav prsů a bradavek. Dále je důležité kontrolovat tlak a teplotu, zvýšená teplota může signalizovat infekci.
Po porodu začínají odcházet z těla ženy tzv. očistky, tedy zbytky děložní tkáně, drobné zbytky placenty a krevní sraženiny. To trvá asi 2-3 týdny, intenzita je různá, postupně se ale snižuje a ubývá krve. (zdroj)
Na oddělení šestinedělí také chodí dítě kontrolovat dětská sestra nebo pediatr. Matce jsou ukázány správné techniky kojení, pokud je to prvorodička, tak také základní péče o novorozence (manipulace, koupání, přebalování apod.).
Pokud je vše v pořádku, jsou žena s dítětem propuštěny domů většinou po 3 dnech, po císařském řezu po 5 dnech. (zdroj)
Od pondělí 11. listopadu probíhá u nás i jinde po celém světě tzv. Týden rizik malnutrice.
[více]V době, kdy neexistovalo očkování, byl člověk neustále ohrožován řadou závažných infekčních nemocí, které často končívaly smrtí nebo trvalou invaliditou.
[více]20. říjen je Světovým dnem proti osteoporóze.
[více]Pokud sledujete zpravodajství, určitě vám neušla informace o chystaném protestu praktických lékařů a ambulantních specialistů.
[více]Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu