Komplikace v těhotenství
V průběhu těhotenství mohou ženu potkat komplikace méně i více závažné. Mezi časté patří např. krvácení a špinění, a to zejména v prvním trimestru. Příčinou může být zahnízdění oplodněného vajíčka v děložní sliznici, zánět děložního hrdla nebo vaginální infekce, ale také mimoděložní těhotenství nebo samovolný potrat. Ve 2. a 3. trimestru může jít o problém s placentou (předčasné odlučování nebo nepravidelné ukotvení placenty) nebo předčasný porod. Vždy, když žena zaznamená krvácení či špinění, je třeba navštívit lékaře.
Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes se rozvine asi u 4 % žen, a to až ve druhé polovině těhotenství. Většinou se nijak neprojevuje, diagnostikuje se na základě pozitivního OGTT (orální glukózový toleranční test – měření hladiny glukózy v krvi nalačno a po vypití sladkého roztoku; mezi 24. a 28. týdnem). Léčba spočívá v omezení příjmu sacharidů, až když se problém nelepší, nastupuje inzulínová terapie. Cukrovka v těhotenství může zapříčinit nadměrnou velikost plodu (a tím zvýšenou pravděpodobnost komplikací u porodu), hypoglykemii dítěte po porodu; častěji také dochází k problémům s dýcháním nebo výskytu novorozenecké žloutenky. U ženy se hladina glukózy po porodu zpravidla brzy upraví. Rizikovými faktory jsou věk nad 30 let, BMI nad 30, stres, a dále cukrovka I. nebo II. typu u blízkých příbuzných nebo gestační diabetes v předchozím těhotenství.
Asi 6-8 % žen postihuje v těhotenství preeklampsie. To je závažný stav, který se projevuje ve druhé polovině těhotenství. Ženy často nepociťují příznaky, diagnostikuje se často tedy až při prohlídce, kdy se objeví vysoký krevní tlak a zvýšené množství bílkoviny v moči. Dalšími příznaky mohou být otoky, silné bolesti hlavy, poruchy zraku nebo mdloby či zvracení. Preeklampsie způsobuje nedostatečné prokrvení placenty, proto může negativně ovlivnit vývoj plodu. Neexistuje léčba, pouze se zmírňují příznaky a často je třeba vyvolat porod před termínem, protože se stav postupně zhoršuje. Nejzávažnější komplikací je tzv. HELLP syndrom (poškození krevních buněk – může vést až k selhání ledvin či jater) nebo eklampsie (záchvat křečí, žena upadá do bezvědomí a je ohroženo prokrvení placenty – plodu hrozí nedostatek kyslíku. Jediným řešením je porod).
Další možnou komplikací je tzv. vcestné lůžko (placenta praevia). Placenta se většinou nachází na zadní stěně dělohy, v asi 1 z 200 případů se nachází v její dolní části a může více či méně překrývat děložní branku. Často způsobuje krvácení. Rizikovými faktory jsou vyšší věk, několikáté těhotenství nebo předchozí operace dělohy (např. kyretáž). Porod se často musí provést císařským řezem, záleží na tom, jak moc placenta děložní branku překrývá.
Závažnou věcí může být také Rh faktor. Pokud má žena negativní Rh faktor a plod pozitivní, Rh pozitivní krev plodu může při průniku do krevního oběhu matky způsobit, že se v matčině krvi začnou tvořit protilátky, které mohou proniknout až k plodu a způsobit u něj hemolytické onemocnění. To může mít za následek novorozeneckou žloutenku, anémii nebo i poškození mozku. Je ale možné tomu předejít, Rh negativní ženy se během těhotenství sledují a případně se podává antiglobulin na snížení hladiny protilátek. To se dělá i preventivně ve 28. týdnu a také do 72 hodin po porodu. Je třeba říci, že při prvním těhotenství Rh faktor takový problém není, ale při druhém už se tvoří protilátek mnohem více. Řešením může být v závažných případech i transfuze krve u dítěte, a to po porodu nebo ještě v děloze.
Dalšími komplikacemi mohou být např. těhotenská cholestáza, listerióza, nakažení dětskými nemocemi (které žena v dětství neprodělala, např. plané neštovice) či toxoplazmózou nebo zánět močových cest. Obecně je důležité nepodceňovat pravidelné prohlídky, ale také dodržovat zdravou životosprávu a chránit se i před méně vážnými onemocněními – možnosti léčby pomocí léků jsou v těhotenství omezené.