Začíná Movember, měsíc prevence rakoviny mužských orgánů. Zaměřte pozornost nejen na prostatu a varlata, ale také na HPV
HPV infekce, která v současnosti patří mezi nejčastější sexuálně přenosné infekce, bývá spojována se ženami a zhoubným nádorem děložního čípku. Je ale třeba připomínat, že lidský papilomavirus (human papillomavirus – HPV) napadá obě pohlaví bez rozdílu. Během života se s touto infekcí setká až 80 procent žen a mužů. Mužům může způsobit zhoubný nádor konečníku nebo penisu a výjimkou není ani karcinom hrtanu, kořene jazyka či krčních mandlí. Před virem se lze chránit očkováním.
„Aktuálně je očkováno kolem 60 procent dívek a pouze mezi 25 a 30 procent chlapců. Pokud bychom se chtěli rakoviny děložního čípku a také rakoviny penisu, konečníku a hlavy a krku v horizontu 15 až 20 let zbavit, pak bychom potřebovali, aby bylo očkováno více než 70 procent dívek a chlapců,“ uvádí prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Bulovka.
Muži tím, že jsou očkovaní proti HPV, chrání i ženy
Ženy během pandemie absolvovaly méně preventivních prohlídek, na vyšetření jich přišlo až o 10 procent méně. Přitom v ČR každoročně na zhoubný nádor děložního čípku umírá téměř 300 žen. Na 100 tisíc žen pak připadá 15 až 20 nově diagnostikovaných pacientek s rakovinou děložního čípku. Podle gynekologů chodí na prevenci stále jen polovina žen. Potvrzují to i data ZP MV ČR, během pandemie byl o preventivní prohlídky děložního hrdla nižší zájem.
„V pandemii nemoci covid-19 jsme zaznamenali určitý pokles nákladů na screening děložního hrdla, klesl také počet pacientek, který se aktivně léčil se zhoubným nádorem děložního hrdla. Zatímco v roce 2019 podstoupilo preventivní vyšetření celkem 305 538 našich pojištěnek, v roce 2020 se jednalo o 283 416 pacientek,“ uvádí ředitelka zdravotnického úseku ZP MV ČR MUDr. Zdeňka Salcman Kučerová, MBA.
Nejlepší cestou, jak zabránit šíření HPV, je podle lékařů očkování. Například dětská lékařka MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP, vyzdvihuje právě očkování jako účinnou prevenci karcinomu děložního hrdla, a to očkování jak dívek, tak chlapců: „Nezanedbatelný je jistě i pohled z jiné strany, očkovaný chlapec se nenakazí od neočkované dívky a ani on nemůže nakazit,“ říká.
O očkování proti HPV je velký zájem
Trend posledních dvou let ukazuje, že o vakcínu proti lidskému papilomaviru zájem je. „Během pandemie jsme zaznamenali zvýšený zájem o vakcínu proti HPV. Jen za 6 měsíců tohoto roku jsme uhradili stejné množství vakcín z veřejného zdravotního pojištění jako za celý rok 2019. A to jak u dívek, tak u chlapců. Věříme, že zájem o očkování mezi mladými i nadále poroste,“ říká tisková mluvčí ZP MV ČR Jana Schillerová.
Česká republika byla v roce 2018 třetí zemí na světě, která zavedla u 13letých dívek a chlapců úhradu vakcinace ze zdravotního pojištění. Změny v očkování nastanou od ledna příštího roku, kdy nabývá platnosti novela zákona o veřejném pojištění. „V příštím roce ZP MV ČR uhradí vakcínu dětem i po dovršení 14 let věku, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce,“ dodává mluvčí Jana Schillerová.
Očkovat se lze také v pozdějším věku. Využít můžete příspěvek z fondu prevence
Zájem o očkování proti HPV hrazené z fondu prevence je letos ve všech věkových skupinách, nejvíce mezi mladými ve věku 15–20 let a u žen nad 40 let. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra v posledních dvou letech pozoruje zvýšený zájem o očkování proti HPV, a to až o třetinu.
Příspěvek ze základních preventivních programů mohou čerpat děti i dospělí. Na dítě (do 18 let včetně) lze získat jednorázově nebo navícekrát příspěvek až 1 500 Kč ročně, dospělí mohou využít jednorázového příspěvku až 1 000 Kč. Čerpat příspěvek mohou klienti ZP MV ČR do konce roku 2021 nebo do vyčerpání zásob.