Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Papilomavirus je zákeřný. Nechte své děti očkovat
očko

| #Pojištěnci | #Plátci

Papilomavirus je zákeřný. Nechte své děti očkovat

Blíží se další ročník World GO Day. Bude to už pošesté, co 20. září proběhne tato informační kampaň týkají se onkogynekologických onemocnění. V mnoha různých zemích se bude konat řada osvětových akcí zaměřených na podporu žen bojujících s rakovinou vaječníků, dělohy, děložního čípku, pochvy nebo vulvy a na šíření povědomí o prevenci těchto nádorů.

Jedním z významných témat kampaně je mimo jiné vyvracení mýtů vytvářených kolem očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), který je původcem rakoviny děložního čípku. Vakcíny existují, v Evropě jsou dostupné už více než 15 let a jsou prokazatelně účinné. V naší zemi hradí toto očkování zdravotní pojišťovna všem dětem ve věku od dovršení 11 let do dovršení 15 let. Bohužel ale kvůli nedůvěře části společnosti k očkování obecně se ve většině evropských zemí nedaří dosáhnout dostatečné proočkovanosti. Svou roli v tom hrají mýty, které se šíří po internetu a sociálních sítích. 

 

Devět mýtů a co na ně říkají odborníci

 

Odborný článek identifikující a vyvracející devět mýtů byl publikován v International Journal of Gynecological Cancer v roce 2022. Autoři jsou členy ESGO Prevention Committee.

 

Mýtus č. 1: Stěry buněk z děložního hrdla (tzv. onkologická cytologie prováděná jednou ročně při preventivních gynekologických prohlídkách) jsou účinné, takže očkování není potřeba.

 

Fakta: Zaprvé, tento screeningový program se zabývá pouze rakovinou děložního čípku, ne všemi rakovinami spojenými s HPV. Zadruhé, screeningové programy jsou pouze sekundární metodou prevence, jejímž cílem je včasné odhalení už vzniklých předrakovinných lézí, zatímco očkování je metodou primární prevence, předcházející vzniku lézí.

 

Mýtus č. 2: Vakcíny proti HPV jsou nové, takže neexistují údaje o bezpečnosti a účinnosti očkování, o dlouhodobých vedlejších účincích.

 

Fakta: S těmito vakcínami je více než 25 let zkušeností, k dispozici jsou údaje získané z pozorování reálných případů po aplikaci stovek milionů dávek po celém světě. Možné vedlejší účinky jsou dobře zdokumentovány a bezpečnost vakcín byla potvrzena Světovou zdravotnickou organizací (WHO), americkým Centrem pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) a mnoha dalšími autoritami.

 

Mýtus č. 3: Očkování proti HPV může způsobit selhání vaječníků.

 

Fakta: Ze sledování bezmála milionu žen a dívek nevyplynulo nic, co by ukazovalo na souvislost mezi očkováním proti HPV a selháním vaječníků.

 

Mýtus č. 4: Očkování může vyvolat závažnou autoimunitní reakci, neurologické onemocnění a smrt.

 

Fakta: Ve studiích srovnávajících skupinu očkovaných se skupinou neočkovaných byl výskyt autoimunitních a neurologických potíží a úmrtí v obou skupinách stejný. Pokud došlo k úmrtí v časové souvislosti s očkováním, žádný z těch případů nesouvisel s vakcínou. 

 

Mýtus č. 5: Děti nejsou sexuálně aktivní, takže není třeba je v raném věku očkovat proti něčemu, co se jich ještě netýká.

 

Fakta: Očkování před začátkem sexuální aktivity je nejúčinnější. Čím dříve se dospívající po dosažení věku 9 let očkují, tím lépe. V klinických studiích měli očkovaní ve věku do 15 let lepší imunitní odpověď než jejich starší vrstevníci a stačilo méně dávek. 

 

Mýtus č. 6: Chlapci a muži nedostanou rakovinu děložního čípku, takže nepotřebují vakcínu.

 

Fakta: Kromě rakoviny děložního čípku je HPV spojen s nejméně pěti dalšími rakovinami: vulvy, vagíny, rekta, penisu a dutiny ústní nebo hltanu. Poslední tři se vyskytují i u mužů. Muži navíc působí jako přenašeči viru. Genderově neutrální očkování je tedy nejlepší ochranou pro všechny jedince bez ohledu na pohlaví a (budoucí) sexuální orientaci.

 

Mýtus č. 7: Vakcína podaná po prvním pohlavním styku už nefunguje.

 

Fakta: Randomizované studie prokázaly, že ženám očkovaným v raném věku vakcína poskytuje podstatnou a významnou ochranu bez ohledu na případnou předchozí expozici HPV. 

 

Mýtus č. 8: Přirozená HPV infekce už vytváří ochrannou protilátkovou odpověď, takže není potřeba očkování.

 

Fakta: Protilátková odpověď po přirozené infekci HPV je nízká, téměř žádná. Naproti tomu očkování vyvolává silnou imunitní odpověď a poskytuje silnou ochranu proti onemocnění.

 

Mýtus č. 9: Očkování proti HPV zvyšuje rizikové sexuální chování a promiskuitu.

 

Fakta: Obavy rodičů, kteří se z tohoto důvodu zdráhají dát souhlas s očkováním svých dětí v mladém věku, nejsou na místě. Neexistuje žádný důkaz, že by očkování proti HPV zvyšovalo promiskuitu nebo podporovalo rizikové sexuální chování. Touto otázkou zabývalo několik studií. 

 

Zdroj: https://www.worldgoday.org/human-papiloma-virus-myths-and-facts/

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211