Dnešek je Mezinárodním dnem porozumění koktavosti. Zavádíme příspěvek na logopedickou péči na dálku
22. říjen byl roku 1998 vyhlášen Mezinárodním dnem porozumění koktavosti (International Stuttering Awareness Day). Komunity lidí trpících poruchami plynulosti řeči a odborníci na tuto problematiku po celém světě se v tento den zapojují do kampaně, která má změnit postoje veřejnosti vůči lidem s tímto handicapem a odbourávat jejich společenskou diskriminaci.
Pořadatelé osvětových akcí se v tento den zaměřují zejména na výměnu informací mezi laickou veřejností, rodiči a odborníky. Cílem je upozornit mimo jiné na to, že navzdory pokroku mnoho dětí s poruchou plynulosti řeči nemá přístup k odborné péči a pomoci. Koktání se objevuje a přetrvává u cca 5 procent dětí v mladším školním věku. V dospělosti jím trpí 1 až 2 procenta populace.
Také naše pojišťovna se snaží vyjít potřebám klientů s tímto handicapem vstříc. Ve snaze o zlepšení dostupnosti preventivní péče o lidi s případnými poruchami plynulosti řeči jsme se stali partnerem nového on-line projektu Logopedická pohotovost. Projekt je výjimečný tím, že se nejedná se o pouhou poradnu formou chatu, jakých je na internetu řada, ale o skutečnou individuální preventivní péči logopeda na dálku. Získáte možnost preventivní konzultace s odborníkem, jeho kvalifikovaný názor na stav vaší řeči nebo řeči vašeho dítěte, doporučení dalšího vhodného postupu, doporučení vhodných aktivit pro podporu příznivého vývoje řeči, aplikaci Logapka, díky níž budete mít k dispozici užitečné materiály, a také doporučení, na kterého odborníka se dále obrátit.
Od 1. listopadu začneme na telemedicínskou péči logopedů v rámci tohoto projektu poskytovat našim klientům příspěvky z fondu prevence. Dětem přispějeme až 1 500 Kč na rok, dospělým až 500 Kč na rok. A jako vždy platí, že rodiče se mohou svého příspěvku vzdát ve prospěch svého nezletilého dítěte, a získat tak pro něj příspěvek až 2 500 Kč. Příspěvek je součástí programu podporujícího dostupnost telemedicínských služeb pro naše klienty. Více informací o tomto programu najdete zde.
Přečtěte si také rozhovor s klinickým logopedem a garantem projektu Logopedická pohotovost online PhDr. Janem Dezortem, Ph.D., na našem webu Zdraví jako vášeň.