Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Vyznáte se v systému preventivní zdravotní péče?
prevence

| #Pojištěnci | #Plátci

Vyznáte se v systému preventivní zdravotní péče?

Značnou roli v ochraně vlastního zdraví hraje naše schopnost orientovat se v systému zdravotní péče. Bohužel ale téměř polovina populace v Česku má s orientací ve zdravotnickém systému problém, jak ukázala mezinárodní studie zdravotní gramotnosti (M-POHL 2019). Nemůžeme se pak divit, že někteří pojištěnci zanedbávají prevenci. Když se v nastavení zdravotnických služeb ztrácíme, nemáme přehled ani o tom, jaké typy prohlídek se provádějí preventivně a hradí se z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Pojďme si tedy ujasnit, které to jsou.

Prohlídka u praktika

Dospělí pojištěnci mají tuto preventivní prohlídku absolvovat jednou za dva roky. Praktický lékař sleduje vaši váhu, krevní tlak, platnost očkování, laboratorní výsledky vyšetření krve a moči. Pošle vás včas (podle věku nebo zdravotního stavu) na EKG, vyšetření cholesterolu, glykemie, hormonů štítné žlázy, onkologických markerů, jaterní testy a podobně.

Prohlídka u dětského lékaře

Děti od tří let by měly chodit na preventivní prohlídky k praktickému lékaři pravidelně jednou za dva roky. Mladší děti mají stanovené častější prohlídky. Pediatr zajišťuje dítěti potřebná vyšetření a očkování.

Prohlídka u zubaře

Pojišťovny hradí dvě zubní prohlídky v jednom roce. Každý by měl chodit k zubaři alespoň jednou za rok. 

Prohlídka u očního lékaře

Od 45 let máte každé čtyři roky nárok na hrazenou preventivní prohlídku. Žádanku nepotřebujete. 

Prohlídka u gynekologa včetně screeningu rakoviny děložního čípku

Na hrazenou preventivní prohlídku u gynekologa mají ženy nárok jednou ročně. Její součástí je také odběr vzorku buněk z děložního hrdla, který se posílá na rozbor do cytologické laboratoře. Cílem je odhalit infekci nebo případné předrakovinné změny.

Mamografický screening rakoviny prsu

Na mamografické vyšetření prsou mají chodit ženy od 45 let každé dva roky. Je nutné dodržet interval 24 měsíců, zkrácení je možné jen v případě potíží, například když si nahmatáte bulku v prsu. K vyšetření je potřeba mít žádanku od gynekologa nebo praktického lékaře. V případě podezření na nádor může gynekolog poslat na vyšetření také mladší ženu. 

Prohlídka u urologa a screening rakoviny prostaty

Muži po padesátce by měli zajít na prohlídku k urologovi, zejména kvůli prevenci rakoviny prostaty a varlat. Žádanku vystavuje praktický lékař. Součástí prohlídky je laboratorní krevní test na PSA (prostatický specifický antigen), díky kterému lze jednoduše a včas odhalit počínající stadium rakoviny prostaty. Plošný program časného záchytu karcinomu prostaty u mužů v rizikovém věku – od 50 do 69 let – byl v ČR zaveden začátkem roku 2024.

Screening rakoviny tlustého střeva

Od 50 let by měl každý podstoupit preventivní kolonoskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku a poté každých deset let, pokud to lékař nedoporučí dříve. Žádanku vystavuje praktický lékař. Alternativou kolonoskopie, ovšem méně spolehlivou, je preventivní vyšetření vzorku stolice na přítomnost krve, která může být příznakem rakoviny.

Screening rakoviny plic

V roce 2022 bylo v ČR zavedeno systematické vyhledávání osob s vysokým rizikem rozvoje karcinomu plic. Screening se týká kuřáků ve věku od 55 do 74 let a bývalých kuřáků, kteří přestali kouřit před méně než deseti patnácti lety. Do programu vás může zařadit praktický lékař. Pokud splňujete stanovená kritéria, pošle vás na vyšetření k ambulantnímu pneumologovi.

Screening osteoporózy

Od roku 2023 běží v ČR program časného záchytu osteoporózy, do kterého jsou zapojeni ambulantní gynekologové a praktičtí lékaři. Program je zaměřen jak na diagnostiku, tak na léčbu řídnutí kostí a týká se žen po menopauze a mužů nad 65 let. Rizikoví pacienti jsou odesílání na denzitometrické vyšetření. 

Letošní novinka: screening výdutě břišní aorty 

V rámci screeningu budou vyšetřováni muži ve věku 65 až 67 let, u nichž je nejvyšší riziko výskytu patologického rozšíření aorty. Na vyšetření vyšle pacienta praktický lékař, doporučí mu některé z radiodiagnostických pracovišť zapojených do projektu. Tam pacient podstoupí kontrolu aorty v oblasti břicha pomocí ultrazvuku. V případě zjištění zvětšeného průměru aorty bude pacient odeslán ke specialistovi, který mu nabídne vhodnou léčbu. Jedná se o pilotní program, který je naplánován na pět let. Poté se rozhodne, zda a jak bude pokračovat dál. 

 

Více informací o screeningových programech najdete na stránkách Národního screeningového centra.

 

Studie M-POHL je ke stažení zde.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211