Screening karcinomu děložního hrdla
Karcinom děložního hrdla: časté onemocnění
Někdy se mu také říká „cervikální karcinom“ a je jedním z nejčastějších typů zhoubných nádorů u žen na celém světě. Je to zhoubné nádorové onemocnění, při kterém se povrchové buňky děložního čípku začnou nekontrolovatelně množit.
Samotnému karcinomu předcházejí přednádorové změny buněk (tzv. prekancerózy), se kterými se organismus někdy sám vypořádá. Prekancerózy se neprojevují žádnými zdravotními obtížemi a lze je odhalit jedině specializovaným cytologickým vyšetřením. Tyto časně objevené přednádorové stavy lze úspěšně vyléčit. Ovšem čím později dojde k diagnóze, tím je léčba náročnější a bohužel i méně úspěšná.
Děložní hrdlo
Neboli cervix, což je latinsky hrdlo či krk, a také se můžeme setkat s pojmem děložní krček, je zúžená část dělohy, která tvoří přechod mezi pochvou a dělohou. Děložní čípek je pak část děložního hrdla, která vyčnívá do pochvy a je přístupná pohmatem při gynekologickém vyšetření.
Na cervikální karcinom v ČR ročně umírají stovky žen
V České republice:
- je každý rok diagnostikováno přibližně 800 případů karcinomu děložního čípku,
- téměř 300 žen na toto onemocnění každý rok zemře,
- incidence, tedy počet nových onemocnění na 100 000 žen, se u nás za jeden rok dlouhodobě pohybuje okolo 20,
- teprve v posledních několika letech pozorujeme pokles incidence.
V rámci Evropské unie jsou patrné značné rozdíly mezi Západem a Východem: V postkomunistických zemích je toto onemocnění rozšířené mnohem více. Zatímco v západoevropských zemích již dávno fungují programy cervikálního screeningu, v zemích bývalého východního bloku se tyto programy začaly systematicky prosazovat teprve nedávno.
Využijte program včasného záchytu karcinomu děložního čípku
Takzvaný screening karcinomu děložního hrdla v ČR existuje od roku 2008 a od roku 2014 probíhá adresné zvaní k preventivním vyšetřením. Cervikální screening spočívá v pravidelných gynekologických kontrolách, jejichž cílem je odhalit:
- přednádorové změny (prekancerózy),
- časná stadia zhoubného karcinomu.
Jediným možným a účinným způsobem prevence jsou pravidelné preventivní prohlídky v rámci tohoto programu. Ženám se díky nim dostává kvalifikovaných preventivních vyšetření děložního čípku v akreditovaných laboratořích, která splňují kritéria moderní diagnostiky. Více o tomto programu najdete na webu Cervix.cz.
Jak program funguje a komu je určen
- Součástí prohlídky je vyšetření děložního hrdla kolposkopem (systém zvětšovacích skel) a také stěr buněk z děložního hrdla a jejich vyšetření pod mikroskopem (cytologie).
- Program je určen všem ženám, které dochází na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi.
- Adresné zvaní na tento screening se týká žen od 25 do 70 let (vyšetření je ale dále hrazeno i starším ženám).
- Od roku 2021 bude ženám ve věku 35 a 45 let hrazeno z veřejného zdravotního pojištění vyšetření HPV DNA testace, které odhalí přítomnost infekce HPV (lidský papilomavirus, více dále) v těle.
Rizikové faktory pro karcinom děložního hrdla
- Nejvýznamnější rizikem je infekce onkogenním (tzn. „karcinom vyvolávajícím“) typem lidského papilomaviru (HPV), virus se přenáší z 99,9 % pohlavním stykem.
- K infekci jsou nejnáchylnější mladé dívky – v období hledání stálých partnerů a někdy i promiskuity jim hrozí největší riziko nákazy (do věku 35 let se v ČR s infekcí setkají dvě ženy ze tří).
- Infekcí zasažené ženy o tom většinou nevědí, protože jejich imunitní systém tyto viry zničí.
- Kouření či poruchy imunity však způsobují, že u pěti žen ze sta viry nepozorovaně přetrvají v epitelu děložního čípku někdy i celá desetiletí.
- Po dovršení 35 let riziko roste a v některých případech se ze zdánlivě neškodné infekce vyvine přednádorový stav (změny v buňkách na povrchu čípku) a poté zhoubný nádor.
Jak poznáte cervikální karcinom
Přednádorové změny jsou asymptomatické (neprojevují se žádnými příznaky), a proto je velmi důležité, aby ženy po zahájení sexuálního života pravidelně chodily na preventivní gynekologické prohlídky.
Pozdními příznaky, kdy už je nádor výrazněji rozvinutý, jsou:
- bolest v podbřišku,
- krvácení po pohlavním styku,
- zapáchající výtok z pochvy.
Uvedené příznaky nemusí být vždy projevem zhoubného karcinomu, vždy jsou však důvodem k návštěvě gynekologa!
Co vám pomůže se onemocnění vyhnout
1) Pravidelné gynekologické prohlídky
To nejjednodušší, co můžete pro prevenci udělat, je docházet na pravidelné prohlídky. Samozřejmě jsou případy, které mohou vyšetření uniknout (karcinomy endocervikální, které jsou uložené mimo dosah stěru sliznice z čípku), a pokud ty dají vznik již nádorovému onemocnění, pravidelné gynekologické vyšetření je schopné jej objevit v iniciálním stadiu: Toto onemocnění je ve více než 95 % případů vyléčitelné. Od objevení prvních přednádorových změn ke zhoubnému karcinomu totiž uplyne dost dlouhá doba (kolem tří let).
2) Bezpečný sex
Partnerská stálost nebo alespoň důsledné používání prezervativu jsou důležité, neboť jak již bylo řečeno, karcinom děložního čípku způsobuje v 99 % případů lidský papilomavirus (HPV), který se přenáší pohlavním stykem.
3) Očkování proti HPV
V současné době jsou na českém trhu registrované dvě vakcíny (Gardasil/Silgard a Cervarix), které účinně brání proti infekci způsobené virovými typy 16 a 18. Ty jsou prokazatelně nejčastějšími původci karcinomu děložního čípku. Vakcíny tedy působí preventivně jak proti vzniku karcinomu, tak proti vzniku prekancerózních změn, které by později mohly k nádorovému bujení vést. Jedna z vakcín navíc chrání proti typům HPV 6 a 11, které vyvolávají většinu případů genitálních bradavic.
Vakcíny jsou určeny k prevenci proti infekci HPV. Nejlepší ochranu poskytují dívkám, které ještě nezačaly se sexuálním životem. Infekce HPV je totiž v populaci často rozšířena a u dívek a žen, které se s infekcí již setkaly, není očkování jako prevence před onemocněním natolik efektivní. Vakcínami je možné očkovat dívky od 9., resp. 10. roku života. Nebylo prokázáno, že by vakcína měla léčebné účinky, není tedy určena k léčbě buněčných změn vzniklých po infekci HPV.
Jste očkovaní? I tak potřebujete preventivní prohlídky
Očkování chrání dívky a ženy pouze před infekcí těmi typy HPV, proti kterým jsou určeny, nikoli proti ostatním. Proto je i po očkování důležité pravidelně chodit na preventivní gynekologické prohlídky. Jedině tak může lékař sledovat stav buněk děložního čípku, aby bylo možné včas odhalit případné abnormality.
Naše pojišťovna přispívá na očkování proti HPV dívkám i chlapcům od 15 do 18 let.
Přehled vakcín, doporučení a odborná stanoviska jsou dostupné na stránkách České vakcinologické společnosti ČLS JEP.
Další preventivní opatření
Kromě zmíněné infekce HPV se na vzniku nádorového onemocnění podílí i kouření, nezdravá strava a další prvky špatného životního stylu. Bližší informace o prevenci nádorových onemocnění najdete například na stránkách cervix.cz, mnoho dalších informací také na webu Linkos.cz.
Materiály ke stažení
https://hlaspacientu.cz/wp-content/uploads/2023/05/Cesta-pacienta-delozni-hrdlo.pdf