OSVČ – poplatník v paušálním režimu
Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), můžete na základě zákona o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., v platném znění (dále jen zákona), hradit měsíčně místo tří jednotlivých plateb (záloha na daň z příjmu, sociální pojištění, zdravotní pojištění) pouze jednu tzv. paušální zálohu finančnímu úřadu.
Zálohy na pojistné na důchodové pojištění a zdravotní pojištění v paušálním režimu jsou upraveny právními předpisy upravujícími tato pojištění.
Výše paušálních záloh poplatníka v paušálním režimu činí v zálohovém období roku 2024 měsíčně dle jednotlivých pásem paušálního režimu částku ve výši (§38 lk zákona):
Výše měsíční zálohy na paušální daň
|
Celková paušální platba |
Daň z příjmů |
Pojistné na důch. poj. |
Pojistné na zdr. poj. |
I. pásmo |
7 498 Kč |
100 Kč |
4 430 Kč |
2 968 Kč |
II. pásmo |
16 745 Kč |
4 963 Kč |
8 191 Kč |
3 591 Kč |
III. pásmo |
27 139 Kč |
9 320 Kč |
12 527 Kč |
5 292 Kč |
Výše uvedená tři plnění se tak platí dohromady, pouze jednou platbou, a to každý měsíc zdaňovacího období ve stejné výši.
Pokud jsou splněny všechny zákonné podmínky, pak již není nutno po skončení zdaňovacího období nic doplácet, ani nevznikají přeplatky. Dále pak není nutno podávat daňové přiznání ani pojistné přehledy.
Paušální zálohy jsou placeny měsíčně po celou dobu, po kterou je poplatník v paušálním režimu. Paušální záloha pro zvolené pásmo paušálního režimu je splatná do 20. dne zálohového období (kalendářního měsíce), na které se záloha platí.
Paušální záloha se platí na bankovní účet místně příslušného správce daně (finančního úřadu).
Vstup OSVČ do paušálního režimu (a režim paušální daně) je zcela v gesci správce daně.
Správce daně je jedinou registrační autoritou ve věci paušální daně, tj. má v gesci:
- vstup a evidenci režimu paušální daně;
- kontrolu podmínek a výše hrazené paušální daně poplatníka;
- vymáhání při nedodržení podmínek paušální daně;
- povinnost podat daňové přiznání, resp. přehled;
- informovat zdravotní pojišťovnu o výše uvedených skutečnostech, mimo jiné také o změnách a případných opravách v již oznámených stavech evidence poplatníka v paušálním režimu.
Zdravotní pojišťovna proto:
- není příjemce oznámení o vstupu do paušálního režimu;
- nekontroluje podmínky zákona o dani z příjmu ve věci paušální daně;
- o existenci vstupu OSVČ do paušálního režimu bude zdravotní pojišťovna informována výhradně správcem daně (prostřednictvím Centrálního registru pojištěnců);
- bude správcem daně informována o ukončení režimu paušální daně u poplatníka paušální daně a zároveň o jeho povinnosti podat daňové přiznání a přehled OSVČ při nedodržení podmínek paušálního režimu.
Veškeré evidence spojené s paušálním režimem je tak zdravotní pojišťovna oprávněna zaevidovat pouze na základě informací zaslaných finanční správou, prostřednictvím Centrálního registru pojištěnců.
Platby uskutečněné OSVČ v paušálním režimu na účet finanční správy jsou plně v její gesci (§38la zákona). Finanční správa je jediná instituce, která může poplatníkovi podat informaci o přehledu jeho plateb, případně stavu účtu za období paušálního režimu. Zdravotní pojišťovna k tomu není oprávněna.
Do správy zdravotní pojišťovny mohou platby přejít až ve chvíli, kdy nemá OSVČ za období daň rovnu paušální dani a má povinnost podat daňové přiznání, resp. přehled. O této skutečnosti je zdravotní pojišťovna vyrozuměna finanční správou, zálohy za toto období tak přechází do její správy ke dni, ke kterému má OSVČ povinnost podat přehled, a to ve standardních termínech. V podaném přehledu se Vám zálohy z paušální daně započtou na úhradu skutečné výše pojistného. Dle skutečnosti Vám pak vznikne přeplatek nebo nedoplatek.
Pokud jste od nás obdrželi dokument s přehledem plateb za předcházející rok, je výše uvedené důvodem, proč zde všechny platby hrazené na účet finanční správy v rámci paušálního režimu nevidíte. Neznamená to však, že Vaše platby nebyly finanční správou zaregistrovány, pouze nejsou v tuto chvíli ve správě zdravotní pojišťovny.
V souvislosti s možnou povinností podání přiznání, resp. přehledu, je nutné zmínit nevýhody paušálního režimu:
Záloha na daň z příjmů je pevně stanovená v rámci paušální zálohy. Pokud tedy vstoupíte do paušálního režimu, nebudete moci ze zákona v daném roce (i když budete v paušálním režimu pouze jediný den) zohlednit žádné slevy na dani, žádná daňová zvýhodnění ani daňové bonusy (v paušálním režimu si budete hlídat pouze výši svých příjmů). Za každý měsíc Vaší samostatně výdělečné činnosti pro Vás platí minimální vyměřovací základ (v Přehledu za období se Vám tak řádek 4 = řádek 6).
Nebudete si tak moci uplatnit žádné skutečné výdaje (ani procentem), ani slevu:
- na poplatníka,
- na druhého z manželů,
- na částečný nebo plný invalidní důchod,
- na průkaz ZTP/P,
- na studenta,
- za umístění dítěte v předškolním zařízení,
- na zastavenou exekuci,
- daňové zvýhodnění na vyživované dítě/děti.
Nebudete si moci uplatnit odpočty od základu daně, dary, úroky z hypoték, životní pojištění, penzijní připojištění, ani nebude možné rozdělovat příjmy v rámci spolupracující osoby.
Výše zálohy na zdravotní pojištění je v paušální záloze obsažena v minimální výši. Jako OSVČ v paušálním režimu nebudete moci uplatňovat výpočet pojistného ze skutečných příjmů, pokud jste například důchodce, student, matka na mateřské nebo osoba na rodičovské dovolené či pečující o děti, pobíráte rodičovský příspěvek, jste držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P apod. Tzn., že bez paušálního režimu by vaše záloha byla nižší než minimální.
V případě, že jako OSVČ budete po celý kalendářní měsíc práce neschopný/á nebo vám bude nařízena karanténa, pak nebudete moci využít úlevu neplatit za takový kalendářní měsíc zálohu na pojistné. Paušální zálohy budete muset v paušálním režimu platit vždy.
Pokud během roku nedodržíte podmínky stanovené paušálním režimem, pak od následujícího kalendářního roku musíte z paušálního režimu vystoupit a musíte za daný rok podat daňové přiznání i Přehledy OSVČ na zdravotní a sociální pojištění a doplatit případné nedoplatky na dani a pojistných.
Pokud se vám po kliknutí na odkaz jakéhokoliv tiskopisu zobrazuje chyba, stáhněte si tiskopis na disk vašeho počítače (pravým tlačítkem myši příkaz "Uložit cíl jako") a následně ho otevřete přímo v Adobe Acrobat Readeru (pravým tlačítkem příkaz Otevřít v programu, kde vyberete Adobe Acrobat Reader).
Dokumenty ke stažení najdete zde.